Inwestycja może być wykonana w kolejnej unijnej perspektywie na lata 2021-2027, o ile wpisze się w nowe cele tematyczne i kierunki działań rozwojowych we wskazanym okresie - poinformował Zarząd Województwa Podlaskiego.
Na początku grudnia wójt Gminy Filipów przekazał Marszałkowi Województwa Podlaskiego prośbę mieszkańców w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 652 wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi i niezbędną infrastrukturą techniczną na odcinku granica województwa – Suwałki wraz z obejściem m. Filipów. Droga jest w bardzo złym stanie, a dodatkowo niejednokrotnie dochodzi na niej do wypadków drogowych. Prace miały rozpocząć się już w 2018 roku, jednak rozpoczęcie prac przekładane jest z roku na rok. Stąd też interpelacja wójta w tej sprawie.
W minionym tygodniu wójt otrzymał odpowiedź z Zarządu Województwa Podlaskiego, którą prezentujemy poniżej:
W chwili obecnej zostały sfinalizowane prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej i w związku z tym rozważane jest złożenie wniosku o uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Realizacja tej inwestycji jest jednak zdeterminowana pozyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania.
Aktualnie dobiegają końca prace nad sporządzeniem Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2030. Przyjęcie tego dokumentu przez Sejmik Województwa Podlaskiego pozwoli na przygotowanie spójnych z tą strategią planów transportowych oraz planów działań, w tym list rankingowych dla projektów drogowych przewidzianych do realizacji w latach 2021- 2027. Powyższe działania z pewnością będą okazją do rozpatrzenia możliwości realizacyjnych wnioskowanego przedsięwzięcia. Jednocześnie pragnę poinformować, że rozpatrywany projekt drogowy był w przeszłości ujęty na liście rankingowej zadań inwestycyjnych na sieci dróg wojewódzkich Podlasia w Regionalnym Planie Transportowym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w rozbiciu na 2 etapy, tj. pod poz. 11 i 14.
Niestety dostępne w obecnej perspektywie finansowej (2014-2020) środki pomocowe z budżetu UE przeznaczone na poprawę dostępności transportowej zostały wyczerpane. Oznacza to, że najwcześniej inwestycja ta może być wykonana w kolejnej unijnej perspektywie na lata 2021-2027, o ile wpisze się w nowe cele tematyczne i kierunki działań rozwojowych we wskazanym okresie. Należy pamiętać, iż obecne kryteria wyboru projektów mogą ulec istotnej modyfikacji, a nawet całkowitym zmianom (co będzie przedmiotem negocjacji z KE).
Warto wiedzieć, że przy aktualnych cenach rynkowych robót budowlanych, szacunkowy koszt rozpatrywanej inwestycji to kwota na poziomie 300 mln zł (27,6 km), a do tego należy doliczyć również odszkodowania za nieruchomości zajęte pod drogę. Mając to na uwadze należy pamiętać, że realizacja zadania bez dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej nie jest możliwa.
Jednocześnie pragnę zapewnić, że do tego czasu na DW 652 będą prowadzone bieżące roboty naprawcze i utrzymaniowe, zapewniające przejezdność wymienionego ciągu drogowego i jego zabezpieczenia przed dalszą degradacją. Skala i zakres tych prac będzie jednak uwarunkowana przyjętymi priorytetami na całej sieci dróg regionalnych i poziomem finansowania tych zadań.