Mniej cudzoziemców nie tylko na Podlasiu, ale w całym kraju

Mniej cudzoziemców nie tylko na Podlasiu, ale w całym kraju

Na koniec  2019 r. w województwie podlaskim liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła 12,6 tys. osób. To o ponad 500 osób mniej niż na koniec trzeciego kwartału 2019.  Niemal we wszystkich oddziałach jest zauważalny spadek zatrudnienie wśród osób z zagranicznym paszportem. W całym kraju liczba ta zmniejszyła się o prawie 32 tys.

 

W całym kraju do ubezpieczeń społecznych w 2019 r. zgłoszono prawie 652 tys. cudzoziemców, czyli o 82 tys. więcej niż w roku 2018 r.  - Pamiętajmy o tym, że dane, którymi dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotyczą tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, zlecenie, bądź też prowadzenie działalności gospodarczej. W naszych statystykach nie mamy zagranicznych pracowników, którzy wykonują pracę tylko na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Mimo wzrostu liczby cudzoziemców w stosunku do roku 2018 w ostatnim kwartale odnotowaliśmy ich spadek. Tylko w ciągu czwartego kwartału   nasz kraj opuściło 32 tys. legalnie zatrudnionych obcokrajowców. W województwie podlaskim to 527 osób. Zdecydowanie największą grupę stanowią obywatele Ukrainy, których liczka spadła z 5,2 tys. do 4,7 tys.

 

Przyjeżdżają głównie Białorusini

Wśród pracowników z zagranicznym paszportem najwięcej w naszym regionie jest Białorusinów. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 1,5 tys. i przez ostatni kwartał 2019 r. utrzymuje się na podobnym poziomie. Kolejna liczna grupa to Ukraińcy. Ale tu niestety zauważamy , że ich liczba zmniejsza się.  - Obcokrajowcy w znacznej większości, bo ilości  7 tys. zatrudnieni są na umowę o pracę. Wielu z nich zakłada w Polsce własne firmy, dzięki czemu tworzą miejsca pracy nie tylko dla siebie, ale w miarę rozwoju biznesu, także dla innych. Takich osób jest już 500 w naszym regionie. Pozostali cudzoziemcy ujęci w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  podlegający ubezpieczeniom społecznym to osoby, które mają inne formy zatrudnienia np. umowa zlecenie. – wyjaśnia rzeczniczka.

 

Więcej mężczyzn niż kobiet

Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. Przewaga po stronie mężczyzn jest prawie dwukrotna. W większości, bo aż w 85 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. „sile wieku”, czyli w przedziale 20- 49 lat. Najczęściej zatrudniani są w przemyśle, transporcie i branży budowlanej. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. 

 

Po za wymienionymi narodowościami czyli Białorusinami i Ukraińcami w województwie podlaskim do końca ubiegłego roku podjęło również zatrudnienie 299 Rosjan, 173 Litwinów, 166 Gruzinów, 52 Azerbejdżan, 42 Armeńczyków, 27 Rumunów, po 25 Włochów i Łotyszów i po 24 Niemców oraz Czechów. Z bardzie odległych krajów, zatrzymało się u nas 101 Filipińczyków, 6 obywateli Jordanii, 3 z  Libanu a nawet 16 z Zimbabwe.

Dodaj komentarz