Czas budowy własnego domu jest wyjątkowym doświadczeniem w życiu każdego człowieka, choć nie rzadko też stresującym. Wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również znajomości zasad budownictwa i przepisów prawa, regulujących tę sferę. Przydatna okazuje się także cierpliwość i pozytywne nastawienie.
- Domy szkieletowe – charakterystyka
- Jakie materiały wybrać do budowy domu szkieletowego?
- Projekty domów szkieletowych – o czym należy pamiętać?
Każdemu zależy, aby proces budowy trwać możliwie najkrócej i nie wiązał się z horrendalnie wysokimi kosztami. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się domy szkieletowe. W dalszej części tekstu wyjaśniono, czym się one charakteryzują, jakich materiałów budowlanych wymagają oraz czy warto zainwestować w projekty domów szkieletowych.
Domy szkieletowe – charakterystyka
Domy szkieletowe powstają z prefabrykatów, a więc takich części budowlanych i konstrukcyjnych, które są gotowe do użytku oraz nie wymagają skomplikowanych i długotrwałych prac obróbkowych. Proces ich budowy trwa relatywnie krótko, ponieważ wykorzystuje się w nim półprodukty. Tego rodzaju budynki powstają nawet w kilka miesięcy. Cechuje je ponadto solidność, wytrzymałość oraz wyjątkowo korzystne parametry akustyczne i cieplne. Z ich powstawaniem nie wiążą się również opóźniające przerwy technologiczne. Cieszące się coraz większą popularnością projekty domów szkieletowych, można znaleźć na stronie https://www.extradom.pl/projekty-domow-pietrowych. Do doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które oczekują profesjonalnego schematu budowy, sprawnej ekipy budowlanej i solidnego efektu końcowego.
Jakie materiały wybrać do budowy domu szkieletowego?
Technologia budownictwa szkieletowego zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic w tym dziwnego. Jest to bowiem rozwiązanie, wykorzystujące energooszczędne systemy, łatwe w przygotowaniu projekty domów szkieletowych oraz najwyższej jakości materiały. Tego rodzaju budynki powstają zgodnie ze sprawdzonymi rozwiązaniami fińskimi, kanadyjskimi czy skandynawskimi. Mogą różnić się między sobą szczegółami technicznymi, ale w każdym przypadku efekt końcowy jest naprawdę imponujący. Ważną kwestią jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych, które będą odpowiednie dla domów szkieletowych. Należy zwrócić uwagę na ich ciężar, higroskopijność, przewodność cieplną, odporność na rozciąganie i zginanie, a także podatność na wilgoć, wpływ temperatury i grzyby. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, projekty domów szkieletowych najczęściej zakładają wykorzystanie drewna sosnowego, drewna świerkowego czy kombinację drewna lipowego, dębowego i osikowego. Możliwości jest naprawdę wiele.
Projekty domów szkieletowych – o czym należy pamiętać?
Projekty domów szkieletowych powstają na podstawie technologii szkieletowej. Warto wiedzieć, że najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest kanadyjska technologia drewniana oraz niemiecka konstrukcja słupowa. Poszczególne jego elementy powinny być zgodne z zasadami budownictwa, a także oczekiwaniami i preferencjami klientów. Tego rodzaju budynki powstają nawet w kilka miesięcy, a przy tym są trwałe i odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych czy pleśń i grzyby. Konstrukcję w łatwy i szybki sposób można przebudować. Wykorzystywane nowoczesne technologie zapewniają także doskonałe parametry cieplne i akustyczne. Projekty domów szkieletowych zakładają użycie najwyższej jakości, solidnego gatunku drewna. Najczęściej jest to sosna i świerk, które cieszą się największą popularnością.