Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję w każdym salonie. Nie tylko zapewnia odpowiednie światło, ale również tworzy wyjątkowy klimat, pomaga odpocząć i zrelaksować się po męczącym dniu. Jaką lampę do salonu wybrać, aby salon był funkcjonalny i zachęcał do wypoczynku? Jak powinna wyglądać prawidłowa aranżacja oświetlenia?

 

Jaka lampa do salonu - jak dobrać oświetlenie?

Salon jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Pełni funkcję wypoczynkową, a także reprezentacyjną. To w nim spędza się czas wolny, wypoczywa, czyta, przyjmuje gości. Ważnym elementem wyposażenia jest oświetlenie salonu, które ma ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność całego pomieszczenia. Lampy zapewniają nastrojowe światło, budują klimat, stanowią niezwykłą dekorację, pomagają wyeksponować wybrane elementy. Wybierając lampy do salonu, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jest styl, pozostałe wyposażenie. Ilość punktów świetlnych musi być dopasowana do metrażu pomieszczenia. Najlepiej, jeżeli w salonie jest kilka różnych źródeł światła, tzn.:

 

  • Lampa sufitowa wisząca – oświetla wybrane miejsce, ale nie daje zbyt intensywnego światła. Oświetlenie sufitowe jest doskonałe do wydzielenia poszczególnych stref w pomieszczeniu.
  • Żyrandol do salonu – montowany jest na środku salonu, ma na celu rozświetlania całego pomieszczenia, często stanowi główne źródło światło. Sprawdzi się w tradycyjnie urządzonych salonach. 
  • Lampa ścienna – oświetla tylko określone punkty w salonie, jest idealna do każdego rodzaju pomieszczenia.
  • Kinkiet – to forma lampy ściennej, montowany je bezpośrednio na ścianie. Może stanowić oryginalną dekorację pokoju lub zapewniać nastrojowe oświetlenie. 
  • Lampa podłogowa lub ścienna – nadaje się do oświetlenia wybranych punków, jest idealna do czytania, zapewnia kierunkowe światło.

 

Jakie lampy wybrać do oświetlenia salonu?

W sklepach jest ogromny wybór lamp do salonu, dlatego każdy może znaleźć idealny model dla siebie. Od lat dużym powodzeniem cieszą się lampy sufitowe, które w sposób centralny oświetlają pokój. Coraz więcej osób wybiera również inne oświetlenie, które pozwala zbudować wyjątkowy klimat w salonie. Lampy stojące są idealne do czytania czy oglądania telewizji, lampy wiszące świetnie eksponują obrazy czy inne ozdobne elementy, a także oddzielają poszczególne strefy w pomieszczeniu. Lampy stołowe sprawdzą się w salonie, który pełni również funkcje jadalni. Wielkość oraz styl lampy powinien korespondować z pozostałym wyposażeniem salonu. Oprócz wyglądu lamp, ważne są również parametry oświetleniowe, które powinny być dobrane do metrażu salonu. 

 

Nowoczesne oświetlenie salonu

Nie ma jednej idealnej lampy, która pasowałaby do każdego salonu. Ważne, aby oświetlenie pasowało to stylu, w jakim został urządzony salon. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się lampy wykonane z metalu, które pasują do nowoczesnych wnętrz. Od lat modne są lampy szklane, które pasują zarówno do salonów klasycznych, jak i industrialnych. Do stylu skandynawskiego pasują lampy wykonane z drewna, które tworzą ciepły, przytulny nastrój. Zwolennicy stylu nowoczesnego mogą wybrać lampy betonowe, które stanowią idealny dodatek do prostych i surowych wnętrz. Lampy z betonu są wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, dlatego mogą być użytkowane przez wiele lat. Świetnie sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach, ale również w pomieszczeniach biurowych. Z betonu mogą być wykonane lampy wiszące, sufitowe, kinkiety, lampy podłogowe i stołowe. Dużą popularnością cieszą się lampy hampton, które łączą w sobie elegancję z wakacyjną sielskością. Wyróżniają je bogate, ale jednocześnie stonowane zdobienia, delikatna kolorystyka, połyskujące elementy. Wykonane są z wysokiej jakości metalu, szkła i tkanin. Pasują do salonów urządzonych w modnym stylu glamour.

 

Wybór oświetlenia do salonu nie jest łatwy, ale dzięki szerokiej ofercie lamp, można wybrać produkt idealny dla siebie. Warto sprawdzić ofertę w dobrych sklepach, zastanowić się, czy lepiej sprawdzi się lampa wisząca, czy stojąca i zadbać o wyjątkowy klimat w salonie. 

 

Dodaj komentarz