Pomoc mieszkańcom Suwałk w aplikowaniu do programu "Czyste Powietrze"

Anna Ruszewska, interpelacja w sprawie rządowego programu "Czyste Powietrze

Interpelację ws. zapewnienia mieszkańcom Suwałk pomocy w aplikowaniu o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze" złożyła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki".

 

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Suwałk — właścicieli budynków mieszkalnych, chcących uzyskać wsparcie w aplikowaniu o dotację na wymianę pieca na nowszy lub pompę ciepła, ocieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji fotowoltaicznej lub wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze", wnioskuję o udzielenie pomocy doradczej mieszkańcom Suwałk przy wypełnieniu wniosków programu do którego mieszkańcy chcą aplikować, by pozyskać dofinansowanie - przekazała w piśmie do prezydenta Suwałk radna.

 

Celem programu „Czyste powietrze" jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania oraz beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania. Program umożliwia właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą uzyskanie dofinansowania na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

 

- Suwalski samorząd już od kilku lat stara się minimalizować zanieczyszczenie środowiska oraz gospodarkę niskoemisyjną, m.in. realizując od 5 lat Program Ograniczania Niskiej Emisji umożliwiającej uzyskanie dopłat do wymiany źródeł ciepła. W 2021 roku na ten cel Miasto Suwałki przeznaczy 200 tys. złotych. Jednak zapewnienie możliwości skorzystania z pomocy doradczej w wypełnianiu wniosków do programu „Czyste powietrze" umożliwi znacznie szybsze zmiany w zakresie wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła oraz zapewni efektywną poprawę czystości powietrza na terenie naszej gminy, dzięki zwiększeniu szansy naszych mieszkańców na ewentualne pozyskanie dofinansowania z zewnątrz. Takie rozwiązania stosowane są w Polsce przez inne samorządy - interpeluje Ruszewska.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz