Polski Ład – podsumowanie 2022 roku z nowymi przepisami

-

Mijający właśnie rok podatkowy można określić jako rewolucyjny – ze względu na wiele zmian, jakie przyniósł wdrożony przez rząd Nowy Ład. Modyfikacje przepisów w ustawach podatkowych dotknęły głównie przedsiębiorców, ale mogą je odczuć również obywatele pracujący na etacie czy emeryci. Przygotowaliśmy podsumowanie owych zmian i kilka praktycznych wskazówek na temat corocznego rozliczenia z fiskusem.

 

Polski Ład – najważniejsze założenia programu

Na początek warto pokrótce wyjaśnić, czym jest Polski Ład i w jakim celu został wdrożony. Otóż Nowy Ład to szeroko zakrojony program społeczno-gospodarczy, który opiera się na kilku najważniejszych filarach:

  • Ochrona zdrowia – 7% PKB na zdrowie
  • Własne cztery kąty – mieszkanie bez wkładu własnego
  • Wyższa emerytura – emerytura bez podatku do 2500 złotych
  • Niższe podatki – kwota wolna od podatku wynosi 30 000 złotych
  • 500 tysięcy nowych miejsc pracy

 

 

polski ład

 

Polski Ład to program naprawczy, a zarazem inwestycyjny. Jego zadaniem jest pobudzenie gospodarki do wzrostu, zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa finansowego podczas kryzysu i naprawa szkód, powstałych wskutek kilkunastomiesięcznej pandemii. Nowy Ład to także liczne zmiany podatkowe, które mają wzmocnić tak zwaną klasę średnią w społeczeństwie i wspomóc najuboższych obywateli.

 

Polski Ład a rozliczenie roczne

Jeśli chodzi o składanie deklaracji podatkowych – tutaj niewiele się zmieniło. W dalszym ciągu można wypełnić i złożyć PIT online. Na podatników czeka wstępnie przygotowana deklaracja, którą mogą zweryfikować i zaakceptować po zalogowaniu się do rządowej platformy. Wypełnioną deklarację (po samodzielnym lub automatycznym zaakceptowaniu) otrzymuje stosowny organ podatkowy (urząd skarbowy). Można rozliczać się samemu lub ze współmałżonkiem. Tutaj nastąpiła korzystna zmiana, bowiem małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie – niezależnie od tego, w jakim momencie roku wzięli ślub (dotychczas małżeństwo musiało trwać pełen rok).

 

Nadal można samodzielnie wypełniać PIT online. Ma to wiele zalet – można wprowadzić wszelkie przysługujące podatnikowi ulgi (deklaracja wstępna zawiera tylko podstawowe ulgi, takie jak ulga prorodzinna) czy wskazać podmiot, któremu przekazuje się 1,5% swojego podatku. Do samodzielnego wypełniania deklaracji najlepiej użyć programów, które zawierają aktualne druki podatkowe i pozwalają wypełnić formularz w intuicyjny sposób. Warto złożyć deklarację stosunkowo szybko, gdyż będzie wówczas niezwłocznie rozpatrzona – to ważne, jeśli oczekujesz na zwrot podatku.

 

Jaki zmiany podatkowe przyniósł Nowy Ład?

Ministerstwo finansów przygotowało wiele zmian, które z założenia mają zapewnić podatnikom lepszy byt. Czy tak jest w istocie? Pierwsze rozliczenia roczne po wprowadzeniu zmian dopiero przed nami. Przyjrzyjmy się jednak największym zmianom w prawie podatkowym.

 

Z pewnością do największych modyfikacji należy podniesienie kwoty wolnej od podatku – zgodnie z zapisami Nowego Ładu będzie ona wynosić aż 30 000 złotych. Kwota dotyczy wszystkich osób, opodatkowanych według zasad ogólnych, czyli według skali podatkowej.

 

Progi podatkowe kształtują się zaś następująco:

  1. I próg – do 120 000 złotych, 12% podstawa opodatkowania minus kwota zmniejszająca podatek 3 600 złotych
  2. II próg – powyżej 120 000 złotych, 32% nadwyżka ponad 120 000 zł plus 10 800 złotych

 

Zmiany te mają realnie wpłynąć na otrzymywaną przez pracowników pensję. Zamiast 17%, płatnik będzie bowiem odliczał 12% (składki ZUS, koszty uzyskania przychodu). W związku z tym pensja „na rękę” będzie po prostu wyższa.

 

Podatek można zmniejszyć, korzystając z ulgi podatkowej w rozliczeniu rocznym. Dla wielu obywateli korzystne okazało się również podniesienie kwoty wolnej od podatku. Wyższe stawki w podatku dochodowym są możliwe do zredukowania także dzięki wspólnemu rozliczeniu. Niejednokrotnie zapobiega to wejściu w drugi próg podatkowy (współmałżonek nie może wówczas przekroczyć progu). Rząd przewiduje, że dzięki takim rozwiązaniom liczba podatników, którzy „łapią się” na drugi próg podatkowy, spadnie aż o połowę.

 

Polski Ład a podatek liniowy – co się zmieniło?

Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców ma poważne wątpliwości co do wyboru formy opodatkowania. Dla niektórych przedsiębiorców podatek liniowy przestał być opłacalną formą. Zmieniły się bowiem zasady obliczania składki zdrowotnej. Składka zdrowotna nie może być też odliczana od podatku dochodowego. Zapisy Polskiego Ładu nakładają na podatników rozliczających się liniowo składkę zdrowotną, która wynosi 4,9% dochodu (dotychczas było to zaledwie 1,25% podstawy wymiaru).

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Z tak zwanego ryczałtu korzysta wiele firm jednoosobowych, ale także podatnicy uzyskujący przychody z tytułu najmu mieszkania (osoby fizyczne). Jeśli chodzi o przedsiębiorców – najchętniej z tej formy opodatkowania korzystają osoby, które nie ponoszą zbyt dużych kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Wysokość stawek ryczałtu ma dość dużą rozpiętość, bo od 2% do nawet 17%. Konkretna stawka zależy głównie od rodzaju działalności.

 

Nowy Ład nieco zmodyfikował sposób obliczania składki zdrowotnej także w przypadku ryczałtu. Jej wysokość wynosi 9%, ale jest obliczana od trzech różnych podstaw wymiaru składek, a mianowicie:

  • przychody roczne do 60 tysięcy złotych – 60% przeciętnego wynagrodzenia
  • przychody roczne do 300 tysięcy złotych – 100% przeciętnego wynagrodzenia
  • przychody roczne powyżej 300 tysięcy złotych – 180% przeciętnego wynagrodzenia.

 

Trzeba jednak pamiętać, że podatnik, który będzie miał niedopłatę na koniec roku (gdyż np. płacił najniższą składkę, a ostatecznie uzyskał większe przychody roczne) – musi uregulować powstałą różnicę.

 

Do ważniejszych kwestii, dotyczących ryczałtu, należy też: likwidacja ulgi dla klasy średniej, brak możliwości odliczenia niektórych ulg (przede wszystkim najpopularniejszej ulgi na dziecko) czy skorzystania z kwoty wolnej od podatku.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz