Jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na kluby seniora w Suwałkach?

Temat równomiernego rozmieszczenia na terenie całego miasta klubów seniora

Temat równomiernego rozmieszczenia na terenie całego miasta klubów seniora oraz małej liczby uczestniczących w nich osób poruszono na ostatniej sesji Rady Miasta. 


Temat poruszyła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki. Obecnie prowadzony jest klub seniora przy ulicy Chopina. Zarządzeniem prezydenta ogłoszony został otwarty konkurs na prowadzenie klubów seniora ze wskazaniem na dwie kolejne lokalizacje. Chodzi o ulice Ciesielską i Pułaskiego. Dopuszczalna jest też możliwość innych lokalizacji, jednak należy potwierdzić tytuł prawny do lokalu budynku. Zdaniem radnej kluby seniora powinny być rozmieszczone równomiernie na terenie całego miasta, a obecnie wielu seniorów do najbliższego klubu ma pop prostu za daleko. 

- Skoro zależy nam na szeroko pojętej aktywizacji suwalskich seniorów, powinniśmy realnie spojrzeć na ich potrzeby i doprowadzić do tego, aby w przyszłości takie kluby powstały w czterech lokalizacjach równomiernie rozłożonych na terenie całego miasta. Przyglądając się obecnie zaproponowanym lokalizacjom widzimy, że trzy kluby znajdują się tylko po jednej stronie miasta. Co mamy do zaproponowania seniorom po tej drugiej stronie od ulicy Pułaskiego w stronę Kowalskiego, Reja, Szpitalnej, czy też od Kościuszki w stronę Emilii Plater, Zarzecza. Jeśli chcemy motywować seniorów do wyjścia z domu to klub seniora powinien znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania. Osoby starsze nierzadko mają problem w dotarciu do odległych miejsc. Sami seniorzy na spotkaniach zgłaszali takie potrzeby. Dodam też, że nie musimy w kluby seniora lokować pieniędzy tylko z budżetu miejskiego. Jest program Senior+ do którego powinniśmy aplikować w edycji 2023, gdyż obecna już się zakończyła. 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przyznał, że podziela pogląd, aby kluby zlokalizowane były w różnych częściach miasta. Zapytał jednak radnych czy mają świadomość ilu tak naprawdę seniorów z tych klubów korzysta. Oferty wpływające do Ratusza na prowadzenia klubów seniora dotyczą 15 osób na klub. W mieście seniorów jest nieco więcej, gdyż 16 tysięcy. 

- W jednym miejscu 15 osób, w drugim 15. Czy my rozwiązujemy w takiej sytuacji jakikolwiek problem, który występuje w tym zakresie, jeżeli ze wszystkich klubów seniora skorzysta łącznie 50 osób. Pracujemy nad tym i chciałbym, żeby kluby seniora były położone w różnych częściach miasta. Na ulicy Pułaskiego 26 mamy wolne pomieszczenia i obecnym konkursie wskazaliśmy, że będzie tam dostępne pomieszczenie na podstawie umowy użyczenia. Również na Ciesielskiej 15 mamy do udostępnienia własne pomieszczenie. Złożyliśmy wniosek do programu Senior+ edycja 2022 na zorganizowanie klubu seniora przy ulicy Zastawie 38 w budynku gdzie teraz mieście się przedszkole ze żłobkiem. Nie wiem jeszcze czy dostaniemy środki finansowe. Za 2-3 miesiące powinniśmy coś wiedzieć. Natomiast tutaj trzeba pracować. Jest powołana Rada Seniorów i trzeba z nimi ten temat przedyskutować. Prowadzić klub seniora dla 15 osób i to trzy dni w tygodniu w tygodniu po 4 godziny? Pozostały czas stoi ten lokal pusty, a my za to płacimy. Według mnie chyba nie o t chodzi. W konkursie rządowym wymagania w stosunku do prowadzenia klubów seniora są wyższe. Więcej godzin, więcej uczestników. My natomiast bardzo zaniżaliśmy swoje oczekiwania. Konkurs jest ogłoszony, będzie rozstrzygnięty, będą zawarte umowy, natomiast w tym zakresie na pewno trzeba jeszcze pracować.  


Foto: Suwalski Klub Seniora

2 Komentarzy

Sądzę, że to nie czas na spotkania senioralne w pandemii. Rząd mówi o ograniczeniu pracy administracyjnej w biurach i pracować w domu zdalnie. A starsi mają spotykać się towarzysko - czy tylko ja uważam, że to chora sytuacja?

Zgadza się, ale w artykule jest mowa o aplikacji do przyszłorocznego programu, a nie otwieraniu klubów teraz. :-)

Dodaj komentarz