Kilkaset osób z Suwałk i okolic podpisało się pod petycją w której sprzeciwiają się zlokalizowaniu spalarni odpadów na działce sąsiadującej z obecną kotłownią PEC w Suwałkach.
W związku z zamiarem lokalizacji planowanej "Instalacji termicznego przekształcania wstępnie przetworzonych odpadów komunalnych" na działce sąsiadującej z obecną kotłownią PEC w Suwałkach, mieszkańcy okolicznych terenów i osoby zamieszkujące na terenie oddziaływania planowanej inwestycji skierowały do prezydenta miasta petycję w której wyraziły stanowczy sprzeciw przeciwko planowanej lokalizacji przedsięwzięcia. Pod petycją podpisało się kilkaset osób.
- Wokół proponowanej lokalizacja instalacji o docelowej możliwości spalania aż 25 tys. ton odpadów rocznie i rejonie jej oddziaływania zlokalizowane jest budownictwo mieszkaniowe i to zarówno w postaci osiedli mieszkaniowych budynków wielorodzinnych jak i budynków jednorodzinnych, położone w granicach administracyjnych miasta Suwałki jak i poza nimi. Nadto w zakresie oddziaływania planowanej lokalizacji inwestycji zlokalizowane są naturalne tereny zielone wraz z jeziorami i rzekami a także park narodowy, stanowiący miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Suwałk i okolic, a także zaplecze dla turystki. Inwestycja o tym charakterze i tej wielkości w sposób oczywisty wpłynie negatywnie tak na warunki życia okolicznych mieszkańców jak i rozwój turystyki. Nie ma bowiem na chwilę obecną technologii umożliwiającej obojętną dla środowiska i człowieka utylizację odpadów w procesie termicznego ich utylizowania. Nadto miasto nie dysponuje środkami finansowymi umożliwiającymi realizację spalarni z zastosowaniem najdroższej bo najnowocześniej technologii. Zdaniem naszym planowana spalarnia odpadów winna być lokalizowana w części przemysłowej miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca ich składowania, analogicznie jak w przypadku innych miast - czytamy w piśmie.
Przypomnijmy, że władze Suwałk przymierzają się do budowy miejskiej spalarni, która miałaby powstać przy miejscowym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Wszystko przez wzrost kosztów: ceny węgla i praw do emisji dwutlenku, a co za tym idzie, ogrzewania dla mieszkańców oraz spalania odpadów. Temat budzi sporo kontrowersji wśród mieszkańców. Odbyło się spotkanie w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz powstała specjalna strona internetowa poświęcona inwestycji. W przyszłości planowane są dalsze działania informacyjne i edukacyjne, a także powołanie Rady Społecznej projektu.