Tym razem mieszkańcy będą mieli głos w sprawie nowego logo Suwałk

Jak ma wyglądać System Identyfikacji Wizualnej Miasta Suwałki?

 

Po fiasku jakim była próba wprowadzanie w lutym bieżącego roku nowego logo Suwałk, tym razem władze miasta ogłaszają konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta w sprawie "Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Suwałki".

 

Konferencja prasową inaugurująca konsultacje społeczne z mieszkańcami Suwałk w sprawie "Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Suwałki", odbyła się w poniedziałek (09.09) w suwalskim Ratuszu. 

 

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku władze miasta na konferencji prasowej ogłosiły wprowadzenie nowego Systemu Identyfikacji Wizualnej. Zmiany wynikały z przyjętej w 2023 roku przez Radę Miejską Strategii Promocji Miasta Suwałki do roku 2027. Dokument wskazał na potrzebę przeprowadzenia liftingu logo (więcej TUTAJ). Zaprezentowane podczas konferencji nowe logo Pogodne Suwałki spotkało się z tak dużą krytyką mieszkańców, że już następnego dnia władze miasta odstąpiły od jego wprowadzenia (więcej TUTAJ). 

- Jeszcze dziś do aktualnego obiegu powróci logo MisiaUśmicha z 2011 roku. Widząc jak silną więź do tej sprawy przykładają mieszkańcy uznałem, że to Wy drodzy Suwalczanie zdecydujecie, jakie będzie nowe logo Suwałk. Jeszcze raz podkreślę, że MiśUśmich zostaje z nami na zawsze, a ja to Państwu gwarantuję gdyż sam jestem z nim bardzo związany – obiecywał w lutym Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Teraz przyszedł czas oddać głos mieszkańcom. Jak mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej Kamil Sznel, Naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji, konsultacje społeczne będą dotyczyć przede wszystkim systemu identyfikacji wizualnej. Obecnie obowiązujący SIW funkcjonuje w przestrzeni publicznej od 2011 roku. Przez trzynaście lat znacząco zmieniły się trendy, jak również możliwości graficzne, przez co jego założenia i rozwiązania stały się nieaktualne i nienowoczesne. Naczelni zapewniał również, że maskotka MiśiaUśmicha pozostanie bez względu na to która propozycja doczeka się realizacji. 

 

Konsultacje rozpoczynają się w poniedziałek (9 września) i trwać będą do 23 września. Głosy można oddawać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach www.um.suwalki.pl jak również w formie papierowej w holu Urzędu Miejskiego w Suwałkach, przy ul. Mickiewicza 1.

 

Propozycja nr 1

To aktualnie obowiązujący system, który w tej opcji otrzymał nowe funkcjonalności. Dotychczas logotyp mógł być używany tylko na białym tle, co bardzo ograniczało jego praktyczne wykorzystanie. Tu widzimy przykłady rozwiązań, które dają możliwość wykorzystywania tej propozycji na wielu różnych kolorach. Rozwiązanie dopuszcza również zmianę koloru fontu, w zależności od koloru tła na jakim występuje. Kolejna zmiana to możliwość używania oddzielnie składowych znaku. Zarówno sygnet jak również słowa „Pogodne” oraz „Suwałki” mogą funkcjonować osobno, co do tej pory nie było możliwe. Dzięki temu możliwym będzie lepsze dopasowanie odpowiedniej części znaku do tematyki materiału, na którym będzie on występować. 
 

 

Propozycja nr 2

Typografia w samym znaku, jak i komunikatach dodatkowych jest wyrazista i mocna, a jednocześnie na tyle pogodna, że wzbudza pozytywne emocje. Znak można stosować z dopiskiem „pogodne”, ale swoją miejską funkcję spełnia również bez niego. Konstrukcja layoutów ma różne rozwiązania i oblicza – z jednej strony ukazuje „miękką” i bardziej twórczą prezentację komunikatów, dokładając kreatywne elementy, z drugiej pozwala na proste i narzędziowe stosowanie komunikacji.

 


Propozycja nr 3

W kolorystyce zaproponowana jest bogata, energetyczna paleta, która może być łączona w różnych konfiguracjach. W zestawieniu z wieloma opcjami konstruowania layoutów stanowi długofalowy potencjał do wykorzystania. Kolory wydobywają z Suwałk to, co w nich najlepsze – kolorowane są obszary, elementy i fragmenty, na które chce się zwrócić szczególną uwagę. Określenie „Pogodne” stanowi ważny element systemu, ale jest możliwe również stosowanie znaku bez dopisku.

 

Propozycja nr 4

Logotyp skrojony jak Suwałki – ciepło, miękko i różnorodnie. Dodatkowy znacznik – „pogodne”, ale też każdy inny, w zależności od potrzeby – stanowi uzupełnienie, dopowiedzenie pojawiające się nad typografią, może być stosowany zamiennie, komunikując charakter miasta. Bogactwo barw daje możliwość ciekawego i niebanalnego łączenia, co daje nieograniczone możliwości w projektowaniu. W komunikacji pojawiają się dodatkowe rysunki i ikony, które wprowadzają identyfikację w obszar pogodnej kreacji.
 

 

 

17 Komentarzy

Wiadomo z góry wygra nr 2 już zapłacone , zresztą inne propozycje kto wymyślił? Zmienić kolor czy czcionkę każdy potrafi , ale jeśli wygra inny numer niż 2 to czy wydane pieniądze zostaną zwrócone przez osoby które to zamówiły i zadecydowały wcześniej? Szybko po wyborach chcecie to przepchać znowu pytając tym razem mieszkańców i głosowaniem brawo ... 

Mamrot

09/09/2024

Znów ktoś chce zarobić kasę, majstrują przy Misiu nam natomiast mydlą oczy i mieszkańców mają za jeleni. 

Gość

10/09/2024

jak urzędnik mówi, że zmiana jest potrzebna, to jest potrzebna i nikt tu nie ma prawa mieć własnego zdania, ale trudno się dziwić, skoro wyborcy wybrali takich rycerzy i ich giermków.

Obiektywny

10/09/2024

Myślę że jest to zbędny wydatek na nowe zmiany loga Suwałk ten aktualny jest właściwy nic nie zmieniamy. Niema takiej potrzeby co kilka lat zmieniać loga miasta 

Te mądre głowy 🤔tak mają łatwiej zmienić napis albo kolor niż zająć się potrzebniejszymi sprawami.No ale jak się siedzi i pierdzi w stołek to głupoty przychodzą do głowy !!! I zostawcie miśka w spokoju to Was trzeba zmienić a nie naszego Miśka!!!

Na siłę trzeba zmienić logo, ciekawe kto czeka na forsę za tą tandetę. Było trzeba cześka zmienić i jego fantastyczne pomysły.

Mamrot

11/09/2024

Dodane przez Karok w odpowiedzi na

Niestety żadne argumenty nie trafiają a kasy nikt nie chce oddać tylko dalej brną w zaparte Pan Kamil Sznel mydli wszystkim oczy. Chyba zostały przekroczone kompetencje lub niegospodarność. 

Dodaj komentarz