Badania archeologiczne w Wigrach będą kontynuowane

badania archeologiczne prowadzonych w piwnicach pod eremami w Wigrach

 

W minionym tygodniu Małgorzata Dajnowicz, Wojewódzka Konserwator Zabytków dokonała odbioru końcowego badań archeologicznych prowadzonych w piwnicach pod eremami tarasu dolnego klasztoru pokamedulskiego w Wigrach.

 

W wyniku przeprowadzonych badań oczyszczono pomieszczenia piwniczne z zalegającego w nich gruzu oraz przebadano nawarstwienia kulturowe. Dzięki tym pracom pozyskano bogaty materiał ruchomy, m.in. fragmenty kafli piecowych z ornamentyką roślinną, ceramikę naczyniową oraz szkło. Szczególnie cennym jest kafel piecowy datowany najprawdopodobniej na początek XVIII w., na którym widnieje tarcza herbowa z koroną kamedulską.

- Dokumentacja z prowadzonych badań prowadzona była na bieżąco i zgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniu konserwatorskim. Pozyskany materiał ruchomy jest aktualnie opracowywany. Badania archeologiczne pozwoliły na odtworzenie faz zabudowy tej części wzgórza klasztornego, śladów jego zniszczeń oraz wielokrotnych pożarów, widocznych na okopconych ścianach. W związku z odkryciem konstrukcji murowanych, w części pomiędzy tarasem górnym i dolnym założenia klasztornego, badania te będą miały swoją kontynuację – przekazała prof. Małgorzata Dajnowicz.

Przypomnijmy, iż na mocy decyzji z 1979 r. zespół pokamedulski w Wigrach został wpisany do rejestru zabytków. Zespół ten imponuje rozmachem założenia przestrzennego oraz przedstawia dużą wartość historyczną w zakresie sztuki sakralnej zakonu kamedułów.

 

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

2 Komentarzy

Jestem ciekaw czy archeolodzy dokopią się do warstw przed okupacyjnych,tzn jaćwieskich.z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg prac.

Dodaj komentarz