CUDO w Suwałkach

Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka

CUDO czyli Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka oficjalnie zainaugurowano w sobotę (11.09) na Stadionie Lekkoatletycznym w Suwałkach.

 

Suwałki po raz pierwszy zostały gospodarzem Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. 57. edycja tego wydarzenia ściągnęła do miasta wielu wybitnych polskich sportowców i olimpijczyków. Wszystko rozpoczęło się w piątek (10.09) odsłonięciem pamiątkowych tablic w Alei Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie. Później tego dnia w Suwalskim Ośrodka Kultury odbyła się promocja książki Mirosława Wlekłego pt. „Górski. Wygramy My albo Oni” oraz konferencja naukowa pt. „Sport polski na wschodnich obszarach Rzeczypospolitej”.

 

W sobotni poranek na Stadionie Lekkoatletycznym w Suwałkach władze miasta, parlamentarzyści i władze Polskiego Komitetu Olimpijskiego oficjalnie otworzyli tegoroczne uroczystości.

- Po raz trzeci organizujemy Dni Olimpijczyka w Województwie Podlaskim. Po Białymstoku i Łomży przyszła pora na Suwałki. Tegoroczne uroczystości odbywają się w specyficznych warunkach. Zawsze organizowane były w kwietniu i nawiązywały do pierwszych Igrzysk Olimpijskich. Niestety pandemia nie umożliwiła nam organizacji uroczystości w tradycyjnym terminie. Sport się jednak nie poddał. Odbyły się Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio. Również w Suwałkach wykonano wielką pracę, by tą uroczystość zorganizować - mówił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

- Suwałki od wczoraj są stolicą ruchu olimpijskiego. Dla nas to wielki honor i zaszczy, że możemy gościć w mieście tylu znakomitych olimpijczyków. Reprezentowaliście Polskę z sukcesami na wielu różnych wydarzeniach i dzisiaj to wielka gratka, szczególnie dla młodych sportowców, że mogą was zobaczyć i z wami porozmawiać - zwrócił się do przybyłych gości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Ważnym punktem ceremonii otwarcia było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Jadwidze Olbryś, której imię nosi Stadion Lekkoatletyczny. Przez blisko 40 lat służby w suwalskim samorządzie, podczas której przeszła wszystkie szczeble kariery urzędniczej, była związana głównie ze sportem. Zajmowała się nadzorem nad organizacjami działającymi w obszarze kultury fizycznej, sprawami dotyczącymi współzawodnictwa szkolnego, tworzyła i realizowała system przyznawania stypendiów, nagród indywidualnych i zespołowych, wyróżnień za wyniki sportowe w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Jadwiga Olbryś była autorką planów i koncepcji, zmierzających do stwarzania idealnych warunków do rozwoju szeroko pojętego sportu w mieście i to zarówno amatorskiego jak i wyczynowego.

 

Po zakończeniu ceremonii otwarcia na płycie stadionu pojawili się pierwsi młodzi zawodnicy biorący udział w Podlaskim Mityngu Lekkoatletycznym Nadziei Olimpijskich. W hali OSiR odbył się Krajowy Turniej Badmintona Juniorów i Młodzików, a na bocznym boisku Stadionu Miejskiego dzieci z Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki świętowały Dzień Piłkarza. Z kolei w hali Suwałki Arena odbył się Finał Wojewódzki Lig Amatorskich w piłce siatkowej. Uczestnicy tego ostatniego wydarzenia mogli również okazję zapoznać się z wystawą fotograficzną pt. „Podlascy Olimpijczycy w Tokio” oraz z kolekcją ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pt. "Olimpizm na pocztówkach”.
 

2 Komentarzy

To wielki honor dla Suwałk i dla Podlasia mieć tak wspaniałych sportowców, tak wytrwałych w dążeniu do celu a jednocześnie uczciwych i pokornych. Ta banda śmiechu wartych polityków może się tylko uczyć od sportowców, zwłaszcza szacunku dla drugiego człowieka.

Jak powszechnie wiadomo najlepsze wyniki sportowe ze względu na występowanie wiatrów na Podlasiu uzyskał poseł Mieczysław Baszko. Zaś do największych sportowych i nie tylko wyrzeczeń oraz osiągnięć lokalnych działaczy PiS motywuje poseł Zieliński :P Z nimi tylko po złoto dla zuchwałych.

Dodaj komentarz