Władze Suwałk zachęcają do zapisów na darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera.
Szczepionki przeciw HPV chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz brodawkami narządów płciowych. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV są na rynku od 2006 r. Dotychczas na świecie podano ponad 270 mln dawek tych szczepionek. Stąd też mamy ogromną wiedzę dotyczącą ich profilu bezpieczeństwa. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Stosowane obecnie szczepionki nie zawierają żywego materiału biologicznego, więc nie mogą doprowadzić do zakażenia. Ich zastosowanie pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirusa zanim dojdzie do pełnej infekcji. Występuje przy tym niewiele działań niepożądanych, tj. ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, świąd, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni.
Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
Realizatorami szczepień są*:
- NS ZOZ POLI-MED ul. Pułaskiego 26A, tel. 508 - 908 - 878; 572 - 323 - 030
- Szpital Wojewódzki im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach ul. Szpitalna 60, tel. (87) 562 95 79
- NZOZ VITA-MED ul. Putry 9, tel. (87) 567 10 60
*Dziewczynki zapisane jako pacjentki do ww. przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zostaną zaszczepione w swoich przychodniach. Dziewczynki zapisane do innych przychodni na terenie miasta mają możliwość zaszczepienia się u jednego z ww. realizatorów. Schemat podawania szczepionki (konieczne jest podanie 2 dawek) wymaga, aby pierwsza dawka była podana do 15 czerwca. Dziewczynki, które nie przyjmą pierwszej dawki szczepionki do 15 czerwca nie będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień.