W Suwałkach powstał ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży

opieka psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Suwałkach, szpital psychiatryczny

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży został w czwartek (11.02) oficjalnie otwarty w Suwałkach.

 

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W związku z tym dziś w Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach rozpoczęło się III Suwalskie Forum Psychiatryczne. W programie znalazły się wykłady, dyskusje i wystąpienia, jednak głównym punktem było otwarcie Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.  To jeden z kilku takich obiektów w województwie podlaskim. Placówka będzie podlegała organizacyjnie i merytorycznie suwalskiemu szpitalowi psychiatrycznemu. Pacjenci ośrodka będą objęci opieką psychologiczną i psychoterapeutyczną. Zarówno dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizującej obowiązek szkolny oraz młodzieży kształcącej się w szkołach ponadpodstawowych znajdą tam fachowe wsparcie o pomoc.

 

Jak przekazał podczas oficjalnego otwarcia Bożena Łapińska, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego, główny zakres działalności nowo otwartej placówki to diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna oraz wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole. - To miejsce uruchomiliśmy dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego i finansowaniu usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie. Szczególnie dziś, w dobie pandemii, specjalistyczna pomoc najmłodszym jest bardzo ważna. Za chwilę minie rok, od kiedy wprowadzono zdalne nauczanie i tak naprawdę wielu młodych ludzi nie było na to w żaden sposób przygotowanych, a konsekwencje już są widoczne - mówiła dyrektor.

 

W suwalskim ośrodku pracują tacy specjaliści, jak: psycholog, psychoterapeuta i terapeuta środowiskowy. Jak sami przyznają, kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, ponieważ skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok w zatrważającym tempie. Na przestrzeni 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie. – Tylko skoordynowane działania pozwolą na lepsze zdiagnozowanie problemów i wprowadzenie działań systemowych w terapii na poziomie indywidualnym dziecka czy nastolatka z trudnościami psychicznymi. Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa - przekazała Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

 

Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w tym dwa razy w tygodniu od godziny 11.00 do godz. 20.00. W tej chwili pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata.

 

5 Komentarzy

Psychiatria dziecięca leży i kwiczy w podlaskiem. Ponad 10 lat temu zamknięto oddział psychiatrii dzieci i młodzieży w Choroszczy. Nie zmieni tych okrutnych zaniedbań otwieranie jakichś pozorowanych działań. Opieka środowiskowa jak każdy wie jest jedynie dopełnieniem opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej, ale nigdy jej nie zastąpi. Także brać swoje nożyczki i przecinać tasiemki gdzie indziej.

Dodaj komentarz