Powstał pomnik twórców Kanału Augustowskiego

Pomnik Ksawerego Druckiego Lubeckiego i Ignacego Prądzyńskiego

 

W pobliżu Urzędu Gminy w miejscowości Płaska stanął pomnik przedstawiający księcia Ksawerego Druckiego Lubeckiego – pomysłodawcę budowy Kanału Augustowskiego i Ignacego Prądzyńskiego – głównego architekta szlaku wodnego.

 

Upamiętnienie twórców Kanału Augustowskiego to jeden z głównych punktów obchodów jubileuszu 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego. Pomnik, którego budowę wsparł Samorząd Województwa Podlaskiego znajduje się w pobliżu Urzędu Gminy w miejscowości Płaska. Jego odsłonięcie odbyło się w miniony wtorek 3 października. W odsłonięciu pomnika twórców Kanału Augustowskiego uczestniczyli lokalni samorządowcy, a także senator Marek Komorowski, poseł Mieczysław Kazimierz Baszko, radny wojewódzki Bogdan Dyjuk. Jak mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego, pomnik będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale spełni też funkcję edukacyjną.

– Bardzo się cieszę, że te dwie wyjątkowo zasłużone dla naszego regionu postacie doczekały się pomnika. Ich rola w historii naszego regionu jest ogromna, bo dzieło, które stworzyli jest wyjątkowe w skali całej Europy. To dzięki nim powstał wspaniały szlak wodny, który do dziś jest ogromną atrakcją. Musimy pielęgnować pamięć o wspaniałych patriotach, o Polakach, którym zależało na rozwoju tej ziemi - mówiła Wiesława Burnos. 

Pomysł budowy szlaku wodnego usprawniającego eksport towarów spławianych Wisłą do Gdańska przedstawił carowi Aleksandrowi I Ksawery Drucki Lubecki - minister skarbu w rządzie Królestwa Polskiego. Miało to miejsce w połowie roku 1822. Królestwo Polskie potrzebowało otwartego i wolnego dostępu do morza w celu nawiązania silnych stosunków gospodarczych z Zachodem, zwłaszcza z Wielką Brytanią. Cesarz zgodził się, a spory wpływ na jego decyzję miały wydarzenia międzynarodowe – Prusy wprowadziły w 1823 r. represyjne cła, które wywołały polsko-pruską wojnę celną. Do wykonania projektu wyznaczono podpułkownika (później generała) Ignacego Prądzyńskiego.  Prądzyński nie miał doświadczenia w budowie kanałów, więc początkowo nie chciał się podjąć tej misji. W końcu jednak przyjął zadanie. Przybył do Augustowa 15 czerwca 1823 r. Prace nad projektem trwały blisko rok i zostały ukończone wiosną 1824 r.

– Kiedy trwała budowa, to przez te tereny przewinęło się od czterech do siedmiu tysięcy robotników. To wtedy zostało wykreowane tutejsze osadnictwo. Pokłosiem tego były rodziny, które tu pozostały i rozpoczęły swoje życie - mówił Wiesław Gołaszewski, wójt gminy Płaska.

Mierząca ponad 100 kilometrów długości droga wodna jest siecią sztucznych kanałów łączących uregulowane koryta rzeczne Netty, Czarnej Hańczy i jeziora augustowskie. To obiekt transgraniczny, który dzieli granica pomiędzy Polską i Białorusią. Jego całkowita długość wynosi około 101 km. Na skutek podziału Europy po drugiej wojnie światowej w granicach Polski znalazło się 80 km Kanału z 14 śluzami. Jedna śluza przebiega w pasie granicznym, a trzy znajdują się po stronie białoruskiej.

 

Foto: Podlaskie.eu

2 Komentarzy

Baszko Mieciek, jak ty to zrobiłeś że zabrałeś pole Zieliniakowi na jego własnej ziemi? :P Toż on człowieku przez ciebie w depresję wpadnie i włosy będzie darł z włosy albo i nie tylko z głowy :P

Dodaj komentarz