Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wkracza do Suwałk

Karol Wasilewski prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego

 

Suwalczanin Karol Wasilewski został nowym prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego. Zapowiedział, że ZPP zamierza otworzyć swój oddział także w Suwałkach.

 

W siedzibie Agencji Rozwoju Regionalnego "ARES" S.A. w Suwałkach odbyła się w środę (22.03) konferencja prasowa z udziałem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, czyli największej organizacji pracowniczej w Polsce. Celem spotkania było przedstawienie nowego prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego oraz rozmowa o otwarciu oddziału w Suwałkach i rozpoczęciu cyklu wspólnych przedsięwzięć z lokalnym biznesem i samorządem. W spotkaniu wzięli również udział m.in. Bogdan Sadowski, przewodniczący Rady Izby Przemysłowo-Gospodarczej, Łukasz Owsiejko, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego ARES, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn.

 

Na początku Cezary Kaźmierczak przedstawił nowego prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego oraz cały zarząd. Prezesem został suwalczanin Karol Wasilewski, wieloletni dziennikarz ekonomiczny tygodnika WPROST, publicysta, konferansjer i doradca biznesowy. Jego zastępcą został Marek Olszewski, lokalny przedsiębiorca, ale działający głównie na arenie międzynarodowej. Karol Wasilewski podczas dzisiejszej konferencji poinformował o planowanym otwarciu oddziału Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Suwałkach, ale na ten moment bez konkretnych szczegółów. Zapowiadał jednak szeroką współpracę z przedsiębiorstwami z regionu. 

- Nie wiemy jeszcze gdzie dokładnie biuro będzie się mieściło. Mamy kilka potencjalnych lokalizacji. Ja jestem otwarty dla wszystkich przedsiębiorców z sektora małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które też tutaj są. Będzie można do nas przyjść i podyskutować o każdym problemie, spróbować znaleźć jego rozwiązanie. Rozpoczęliśmy od szkoleń, spotkań i pozyskiwania środków unijnych. Natomiast ja z ramienia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wchodzę do Rady Dialogu Społecznego przy Marszałku Województwa Podlaskiego i Wojewodzie Podlaskim, a także do komitetów monitorujących wszystkie środki unijne, które będą powierzone dla województwa podlaskiego oraz Interreg Polska-Litwa. Są to już konkretne działania, gdzie możemy lobbować, aby instrumenty finansowe trafiły akurat do naszych przedsiębiorstw - mówił prezes. 

Związek oprócz przedsiebiorstw i pracodawców chce również ściśle współpracować z regionalnymi samorządami. Jak mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, każda organizacja zrzeszająca przedsiębiorców i pracodawców, jest niezwykle potrzebna do wspólnego działania i współpracy z samorządem. Jak dodał, bez biznesu samorząd sam nie da rady, ale suwalska gospodarka też przeżywa kryzys. 

- To biznes generuje dochody, opłaca podatki. Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj znajdujemy się w szczególnym, trudnym dla nas wszystkich czasie. Nie ukrywam, że suwalska gospodarka przeżywa kryzys. Od kilku lat nie ma nowych inwestorów i nowych inwestycji. Sytuację pogłębił jeszcze kryzys i wojna w Ukrainie. Gdy mówi się o przesmyku suwalskim jako miejscu szczególnie niebezpiecznym na mapie Europy i świata to nie zachęca do inwestowania tutaj, zakładania firm i prowadzenia biznesów. Za kilka tygodni będziemy rozmawiali z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną co zamierzają zrobić w tej sytuacji oni, jako generator nowych inwestycji. Ostatnia zrealizowana inwestycja to firma Tanne, a minęło już od tego czasu pięć lat. Coraz więcej hal fabrycznych i obiektów jest do wydzierżawienia, a działalności gospodarcze są zamykane. Dzisiaj współpraca z biznesem jest dla nas niezwykle ważna i potrzebna, dlatego cieszę się, że będziemy mieli swego przedstawiciela, który będzie mógł nasze problemy i potrzeby przedstawiać na wyższym szczeblu - powiedział prezydent Suwałk. 

2 Komentarzy

to zmowa płacowa i wykorzystywanie pracowników ponad siły bez umiaru dla mamony (SSSE=tania siła robocza)

Dodaj komentarz