Aplikacja dla osób objętych domową kwarantanną

Aplikacja dla osób objętych domową kwarantanną

Jesteś objęty kwarantanną domową? Skorzystaj z aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

 

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji Ministerstwa Cyfryzacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Resort rozpoczął już proces jej udostępniania, przebiega on etapami, bo etapami zasilana jest baza osób objętych kwarantanną.

 

Pomóż sobie i nam

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy, nałożony po to, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim lub sąsiadom.

 

Policjanci regularnie sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może zostać nałożona grzywna do 30 tysięcy złotych, ale nie chodzi o to, by karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - były skuteczne. Jeśli chcesz ułatwić pracę policjantom, ściągnij aplikację "Kwarantanna domowa". - Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef MC.  

 

Jeśli zainstalujesz aplikację chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, może się okazać, że Twoje dane nie dotarły jeszcze do systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

 

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

 

Selfie z ręki

Aplikacja aktywowana. Co dalej? Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób, które zainstalowały i aktywowały naszą aplikację, Ministerstwo Cyfryzacji będzie SMSem wysyłało prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

 

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie. - Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

 

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Praktyczna rada: korzystając z aplikacji nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMSy.

 

Bądźmy solidarni i odpowiedzialni

Dzięki aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych w czasie kwarantanny informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki lub artykuły spożywcze oraz szybkiego kontaktu z pracownikiem socjalnym. W najbliższych dniach Ministerstwo Cyfryzacji planuje dodawać do aplikacji kolejne funkcjonalności, po to, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało.

 

W razie jakichkolwiek problemów technicznych - osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

 

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

 

Dodaj komentarz