Czepkowanie w PUZ

więto obchodzili we wtorek (16.11) studenci pielęgniarstwa Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach

Swoje wielkie święto obchodzili we wtorek (16.11) studenci pielęgniarstwa Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. 

 

Niemal 25 osób złożyło uroczystą przysięgę i otrzymało białe czepki z czarnym paskiem, które są symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. To studenci III roku, którzy wzięli udział w ceremonii czepkowania. Jest to jedno z najbardziej znanych ceremonii zawodowych (obok rozdania dyplomów i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki). Czepkowanie jest momentem, który w świadomości studentów powinien wyzwolić refleksję: jak pracować nad sobą, aby opanować umiejętność przeżywania z chorym jego niepokoju, cierpień, nadziei i trosk oraz wyrobić takie cechy jak wyrozumiałość, czułość czy serdeczność.

 

Studenci podczas uroczystości zapalili świece jako symbol ciepła, miłości i dobroci dla drugiego człowieka, otrzymali białe czepki, złożyli przyrzeczenie i odśpiewali hymn pielęgniarski. O nowych kompetencjach i kwalifikacja w zawodzie mówiła natomiast podczas uroczystości mgr Anna Gryniewicz, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.

 

Przypomnijmy, że pielęgniarstwo jest jednym ze sztandarowych kierunków kształcenia w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Absolwenci tego kierunku cieszą się dużą renomą, a samo pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym - charakteryzuje go edukacja na najwyższym poziomie, szczególnie odpowiedzialny rodzaj działania, autonomia, wysokie kompetencje i możliwość ich doskonalenia, prowadzenie badań naukowych, posiadanie własnego kodeksu etycznego czy zrzeszanie się w samorządy zawodowe. Zawód przeżywa też swoisty renesans – na pierwszym roku pielęgniarstwa studiuje obecnie ok. 100 osób

 

1 Komentarzy

Jedno ''Ale''

17/11/2021

Wszystko pięknie, ładnie jednak jeśli patrzeć na ten kierunek kształcenia to kadra PUZ do wymiany. Panie magister z medyka nawet z doktoratem to nie jest do końca poziom XXI wieku, ten kierunek ma potencjał międzynarodowy i dla dobra i możliwości wyboru powinien być nauczany do wyboru w jednym z języków czy to angielskim, niemieckim, francuskim; wybór zależałby od studenta, w przeciwnym razie jeśli decydować się na ten kierunek to tylko Gdańsk - tam nauka odbywa się równolegle z zawodowym angielskim. Ładne fryzurki i oprawki, dobry make up, bycie na bieżąco z ploteczkami to nie jest do końca to czego student oczekuje od wykładowcy.  

Dodaj komentarz