Potrzeba Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych?

Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

 

Interpelację w sprawie uruchomienia Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Suwałk skierował do prezydenta miasta radny Piotr Rydzewski. 

 

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje wymóg selektywnej zbiórki tekstyliów, takich jak ubrania, koce, dywany czy pościel. Jak przekazał w swoim piśmie do prezydenta Suwałk radny Piotr Rydzewski z Prawa i Sprawiedliwości w Suwałkach nie ma dedykowanych pojemników na tego typu odpady, co utrudnia mieszkańcom przestrzeganie nowych przepisów. Jego zdaniem uruchomienie Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) na terenie miasta byłoby odpowiedzią na narastający problem gospodarki odpadami w mieście, wynikający z wieloletnich zaniedbań, niewystarczającej edukacji ze strony miasta, spółek komunalnych i innych jednostek organizacyjnych oraz braku skutecznych działań w zakresie zarządzania recyklingiem. Skutkiem tego jest nieosiąganie wymaganych wskaźników recyklingu, co już skutkowało nałożeniem jednej kary, a kolejna jest w drodze, co łącznie obciąży budżet miasta kwotą ponad dwóch milionów złotych.

- Obecnie jedyną opcją jest dostarczanie odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Raczkowskiej 150A, który dla wielu mieszkańców jest trudno dostępny — z centrum to 5 km, a z północy miasta nawet 10 km. W praktyce oznacza to, że wielu suwalczan nie ma realnej możliwości oddania odpadów w sposób zgodny z prawem. W związku z powyższym wnoszę o rozważenie wprowadzenia Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), które mogłyby cyklicznie funkcjonować w różnych częściach miasta. Takie rozwiązanie ułatwiłoby mieszkańcom segregację odpadów, mogłoby poprawić wskaźniki recyklingu, co skutkowałoby uniknięciem kolejnych kar finansowych. Jednocześnie niepokoi mnie fakt, że tak istotne dla mieszkańców kwestie, jak program naprawczy czy decyzje dotyczące gospodarki odpadami, są ustalane w zaciszu urzędowych gabinetów, bez rzetelnej konsultacji z radnymi i społecznością. Po raz kolejny dowiadujemy się o kluczowych działaniach z przekazów medialnych, zamiast mieć możliwość realnego wpływu na kierunek podejmowanych decyzji. Gospodarka odpadami to nie temat, który można zamknąć w biurowych raportach i prezentacjach — to realny problem, który dotyka każdego mieszkańca Suwałk, zwłaszcza tych, którzy nie są zadowoleni z rosnących opłat za gospodarowanie odpadami i braku realnych działań poprawiających sytuację. Dlatego oczekuję, że władze miasta w końcu podejdą do tego zagadnienia z należytą transparentnością i zaangażowaniem, zamiast działać reaktywnie dopiero pod presją wysokich kar - przekazał w interpelacji radny.

Dodajmy, że w styczniu Urząd Miejski w Suwałkach wystosował komunikat do mieszkańców, w którym zachęcał mieszkańców do postepowania z tekstyliami w następujący sposób:

 

  • ubrania w dobrym stanie, nadające się do dalszego wykorzystania przez osoby potrzebujące, prosimy umieszczać w pojemnikach Polskiego Czerwonego Krzyża lub dzielić się nimi własnymi siłami,
  • tekstylia nienadające się do dalszego wykorzystania (odpady), w przypadku większych ilości, prosimy dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK przy ul. Raczkowskiej 150A w Suwałkach, lub
  • tekstylia nienadające się do dalszego wykorzystania (odpady), prosimy gromadzić w mieszkaniach / domach i wystawiać je w workach podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych.
     
1 Komentarzy

Dodaj komentarz