Rozmowa z: Anną Ruszewską - Prezeską Podlaskiej Sieci Wolontariatu i kierowniczką Suwalskiego Biura Wolontariatu przy Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach.
Pomagaj nie raz, a cały czas - czy to idea przewodnia wolontariatu?
Pomagaj nie raz, a cały czas! to hasło, które ma uświadamiać, że pomagać warto systematycznie, nie tylko od święta. Jest to zachęta do czynienia dobra i bycia dobrym człowiekiem w dniu codziennym. Wokół nas wciąż jest wiele osób samotnych, chorych, starszych, czy bezdomnych, które czekają na pomoc, potrzebują uwagi, małego gestu. I każdy z nas może go ofiarować. Ideą hasła jest zachęcenie do włączenia się do pomagania - wolontariatu systematycznego, jakim jest Korpusu Solidarności.
Co kryje się pod nazwą Korpus Solidarności?
Korpus Solidarności to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. To rządowy program wolontariatu systematycznego, który ma na celu podniesienie rangi działań wolontariackich, wzbudzenie zainteresowania wolontariatem oraz zachęcenie do zaangażowania społecznego. W ramach tego programu stowarzyszenie PRYZMAT oferuje na terenie całego województwa podlaskiego bezpłatny pakiet wsparcia dla wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu m.in. doradztwo, spotkania, szkolenia, warsztaty, debaty, konkursy, minigranty i bony edukacyjne dla wolontariuszy. Koordynatorom dedykowane są staże, które rozwijają i wzmacniają kompetencje w zakresie organizowania i koordynowania wolontariatu. Powyższe działania adresowane są do wszystkich grup wiekowych i środowisk. Osób, które potrzebują także praktycznego wsparcia, inspiracji, zweryfikowania wiedzy i dostosowania jej do potrzeb swojej organizacji. Stowarzyszenie wspólnie z wolontariuszami inicjuje również tematyczne akcje wolontarystyczne. Z każdym rokiem zainteresowanie i zaangażowanie wolontariuszy rośnie coraz bardziej.
Jakie działania zainicjowali wolontariusze?
Ochotnicy zrealizowali akcje społeczne na terenie całego województwa podlaskiego. Były to m.in. kampanie #WolontariatPamięci, #CzysteRzeki, #PodlaskiePomaga, wolontariat z autochodzikiem. W ramach minigrantów odbyło się wiele innowacyjnych przedsięwzięć skierowanych do społeczności lokalnych. W tym roku na ich realizację przeznaczyliśmy kwotę 4000 zł, która umożliwiła organizację najciekawszych inicjatyw wolontariackich, które zakończyły się sukcesem. Wśród organizatorów byli także i ci, którzy dopiero rozpoczęli satysfakcjonującą przygodę z wolontariatem. W Suwałkach odbył się cykl zajęć na wakeboardzie, połączony z pogadanką dla dzieci o korzyściach sportu i zdrowego trybu życia. Na terenie gminy Dąbrowa Białostocka odbyły się dwa wydarzenia, gra terenowa, związana z parkami kieszonkowymi na terenie gminy Czarna Białostocka oraz utworzenie placu zabaw z podwórkowymi grami przenośnymi w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki w Dąbrowie Białostockiej. Natomiast w Raczkach odbył się piknik ekologiczny, w którym wzięły udział dzieci i dorośli mieszkańcy gminy Raczki. Event od początku do końca został zaplanowany przez wolontariuszy, którzy zaangażowali w wydarzenie również partnerów zewnętrznych i pozyskali dodatkowe środki finansowe, poza środkami, które stowarzyszenie PRYZMAT przekazało w ramach programu Korpus Solidarności.
Wolontariusze mogą też rozwijać swoje pasje dzięki bonom edukacyjnym Korpusu Solidarności. Na czym polegają bony edukacyjne dla wolontariuszy?
Inicjatywy społeczne podejmowane przez wolontariuszy mają wielką moc, ale wymagają też dużego wysiłku organizacyjnego. Bony edukacyjne to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala połączyć zaangażowanie społeczne z rozwojem osobistym wolontariuszy. To środki finansowe, dzięki którym wolontariusze mogą poszerzyć swoje kompetencje, zdobyć nowe umiejętności i realizować swoje pasje, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa. Na wzmocnienie kompetencji wolontariuszy przeznaczyliśmy kwotę, w ramach której wolontariusze uczyli się emisji głosu, zdobyli uprawnienia elektryczne, zakupili sprzęt i pomoce naukowe do dalszej działalności społecznej. Wszystko po to, aby z jeszcze większym profesjonalizmem realizować działania i pomagać innym.
Czym jest pomaganie i dlaczego jest takie ważne?
To co dobre warto powtarzać! Wolontariat to więcej niż tylko pomaganie innym. To wartość, która buduje silne społeczności, umacnia więzi międzyludzkie i kształtuje lepszy świat. Praca społeczna wolontariuszy jest świadectwem tego, że każdy może przyczynić się do pozytywnych zmian. Działalność wielu organizacji dzięki społecznikom nabiera mocy. Praca wolontariusza to świadome zaangażowanie, chęć rozwoju. Jest bardzo wiele korzyści niematerialnych związanych z wolontariatem.
Czy wolontariat to zajęcie dla każdego?
Wolontariat jest idealny dla wszystkich, którzy chcą pomagać. Wolontariat łączy bardzo różnych ludzi, pomimo różnego wieku, zainteresowań, miejsca zamieszkania, pokazując, że różnorodność jest siłą, która pozwala nam efektywniej pomagać innym. To inwestycja w siebie, ale i w lepszy świat.
Jak najłatwiej zacząć przygodę z wolontariatem?
Warto pomyśleć, co jest dla mnie ważne, co chciałbym robić, czy jest coś, co chciałbym zmienić. Następnie wystarczy skontaktować się z nami:
Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach, ul. Noniewicza 91,
tel. 87 565 02 58, e-mail: wolontariat@pryzmat.org.pl, www.pryzmat.org.pl
Aktualnie realizujemy zadanie „Partnerstwo dla Wolontariatu” i dbamy o rozwój wolontariatu na terenie całego województwa podlaskiego. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych działaniami wolontarystycznymi, zarówno tych, którzy chcą zostać wolontariuszami, jak również organizatorów, koordynatorów wolontariatu i całe otoczenie wspierające tę szlachetną ideę.
Artykuł jest finansowany ze środków otrzymanych od NIW-CRSO z Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.