Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania w STOLLAR Systemy Okienne

Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania w STOLLAR Systemy Okienne

Farma fotowoltaiczna, stacja ładowania samochodów elektrycznych dla suwalczan, ekologiczne rozwiązania w produkcji. Czym jeszcze zaskoczy nas firma Stollar Systemy Okienne?

 

Działania ekologiczne stanowią istotny element funkcjonowania wielu firm. Czy ekologiczne i innowacyjne rozwiązania to efekt podążania za “eko trendami”, czy świadomy wybór? Jakie inicjatywy podejmują firmy, które są eko i czy to jest dla nich korzystne?

 

O odpowiedź poprosiliśmy Pana Kaspra Godlewskiego - Dyrektora Operacyjnego w firmie STOLLAR Systemy Okienne.

 

Od samego początku działalności firmy waszym celem jest nieustanny rozwój i ulepszanie procesów produkcyjnych. W 2021 roku została zakończona rozbudowa zakładu produkcyjnego w Suwałkach. Czy może Pan opowiedzieć o tej najważniejszej inwestycji ostatnich lat? Jak ona wpłynęła na możliwości produkcyjne i sprzedażowe firmy?

 

Projekt rozbudowy zakładu, był dużym przełomem w rozwoju naszego przedsiębiorstwa. Już w trakcie planowania rozbudowy infrastruktury firmy, kładliśmy duży nacisk na pełną automatyzację linii produkcyjnej, przy zachowaniu najwyższych europejskich standardów. Finalnie stworzyliśmy halę, która wyposażona jest w jedne z najnowocześniejszych maszyn w Europie, co jeszcze bardziej zwiększa precyzję oraz jakość wykonania naszych okien.

 

pvc

 

okna

 

Nowoczesny biznes to jednak nie tylko nowoczesne maszyny, ale również magazynowanie i rozwiązania IT. Niespełna miesiąc temu zakończyliśmy projekt rozbudowy magazynów, dzięki czemu zoptymalizowaliśmy procesy magazynowe, skróciliśmy ścieżki obsługi i dostępu do zarządzania surowcami. Dzięki informatyzacji i wprowadzaniu coraz nowszych systemów, które samodzielnie tworzymy jesteśmy w stanie uskuteczniać model zarządzania poprzez real time data management. Wpływa to na szybkość produkcji, efektywne zarządzanie surowcami i podejmowanie dynamicznych decyzji biznesowych. 

 

s

 

Czy innowacyjne i ekologiczne rozwiązania to według Pana efekt podążania za “eko trendami”, czy świadomy wybór przedsiębiorców?

 

Z całą pewnością nie jest to tylko efekt trendu. Trend jest jak moda, zbyt często się zmienia a w działaniach ekologicznych chodzi zupełnie o coś innego. Nasza firma jeszcze przed pandemią rozpoczęła horyzontalny i długofalowy projekt rozbudowy i wdrażania ekologicznych rozwiązań. Odpowiadając na pytanie - zdecydowanie tak. Eko rozwiązania są dla świadomych przedsiębiorstw, które mają wizję i strategię zrównoważonego rozwoju. Wiele rozwiązań ekologicznych w pierwszych fazach inwestycji jest bardzo kosztowna i nie przynosi szybkich korzyści. Dlatego też, muszą być one rozłożone w czasie a dopiero po ich zakończeniu, można ocenić faktyczne benefity wskazanego projektu. 

 

od

 

Jakie korzyści dają ekologiczne rozwiązania w firmie i czy każdy może je wdrożyć?

 

Rozwój wyżej wspomnianych przeze mnie rozwiązań daje pakiet benefitów. Po pierwsze generuje oszczędności, które nasz zakład reinwestuje w ulepszenia, takie jak m.in.: poprawa komfortu pracy czy najnowsze rozwiązania technologiczne do produkcji stolarki okiennej. Po drugie, widzimy co dzieje się w obecnym kryzysie z cenami energii oraz kosztami wytworzenia. Zastanawiamy się jak wspólnie możemy, my jako firmy obniżać koszty nie tylko innym firmom ale naszym pracownikom i zwykłym konsumentom? Odpowiedź jest jedna właśnie przez ograniczenie emisji CO2. 

 

Pamiętajmy również o naszych bliskich i przyszłych pokoleniach, o tym co po sobie zostawimy. Parę lat pracowałem w dużej aglomeracji i muszę przyznać, że powietrze jest tam naprawdę zanieczyszczone. Dlatego tym bardziej, jako osoba zarządzająca dużą firmą uważam, że naszym obowiązkiem jest dbanie o otaczające nas środowisko.

 

pw

 

Wspomniał Pan o odnawialnych źródłach energii. Czym może pochwalić się firma STOLLAR Systemy Okienne w zakresie poprawy obecnej sytuacji dla nas wszystkich?

 

Planując inwestycje w firmie Stollar Systemy Okienne, zwracamy szczególną uwagę na wspomniany już wcześniej aspekt ekologiczny. Inwestowanie w odnawialne źródła energii i rozwiązania służące do ochrony natury to nasz priorytet. Zmniejszenie emisji CO2, czy magazynowanie energii, to projekt, który realizujemy od lat. Sterując parkiem maszyn możemy z wyprzedzeniem zaplanować wszelkie etapy produkcji, w taki sposób, by uniknąć niepotrzebnych strat energii. 

 

-

 

Z najnowszych projektów, którymi już możemy się pochwalić jest podpisanie umowy na pierwszy etap farmy fotowoltaicznej, która jest częścią większego projektu rozbudowy. W ramach pierwszego etapu, panele zostaną zainstalowane jeszcze w tym roku na terenie naszego zakładu, zaś cała inwestycja będzie kilkuetapowa i bardzo rozwojowa.

 

pw

 

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

 

Z planów inwestycyjnych na tą chwilę mogę zdradzić, że planujemy uruchomienie stacji do ładowania samochodów elektrycznych dla naszych klientów, pracowników i partnerów biznesowych. Obecnie jesteśmy również na etapie budowy dużego obiektu na terenie Suwałk, o którym już niebawem będziemy mogli powiedzieć więcej. Stollar Smart Showroom, wyposażony będzie w ekologiczną bezemisyjną pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne, dzięki temu będzie to budynek w całości ekologiczny i energetycznie samowystarczalny. Przyszłość jest wyzwaniem dlatego, też stawiamy na ekologiczne i innowacyjne rozwiązania smart.

 

www.stollar.pl

 

ss

Dodaj komentarz