W najbliższą niedzielę 15. października wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00.
Już w najbliższą niedzielę, 15 października, Polki i Polacy mogą oddać głos w wyborach do Sejmu i do Senatu, a także w referendum. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące głosowania, pytań w referendum, lokalizacji lokalów wyborczych oraz kandydatów.
- Wykaz lokali wyborczych można sprawdzić tutaj - obwieszczenie_o_obwodach_siedzibach
Karta do głosowania zostanie wydana wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości, dlatego udając się lokalu wyborczego należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem albo skorzystać z dowodu w aplikacji mObywatel. Od komisji otrzymamy trzy karty do głosowania. Po jednej do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu oraz jedną z referendum. Pamiętajmy, że każde głosowanie jest osobne. Każdy obywatel może sam zdecydować, czy chce wziąć udział w referendum i ewentualny brak udziału należy zgłosić komisji. W podobny sposób można np. zrezygnować z głosowania w wyborach do Senatu.
- Oficjalne listy kandydatów z województwa podlaskiego do zbliżających się wyborów parlamentarnych:
WYBORY DO SEJMU/SENATU
Głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów/na jednego kandydata stawiając na karcie do głosowania znak "x" (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z wybranej listy.
Przyczyną nieważności głosu, jest:
- oddanie głosu na więcej niż jedną listę/jednego kandydata, czyli postawienie znaku "x" w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
- nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku,,x" w żadnej kratce, postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
W tym roku wyborom parlamentarnym towarzyszyć będzie referendum. Podczas głosowania obywatele będą mogli wyrazić swoje zdanie na dany temat i tym samym swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia konkretnych kwestii. Aby referendum było wiążące ponad 50% obywateli uprawnionych do głosowania musi wziąć w nim udział.
Pytania referendalne
Pytanie 1:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2:
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3:
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4:
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?