W niedzielę wybory parlamentarne i referendum

15. października wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów

 

W najbliższą niedzielę 15. października wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00.

 

Już w najbliższą niedzielę, 15 października, Polki i Polacy mogą oddać głos w wyborach do Sejmu i do Senatu, a także w referendum. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące głosowania, pytań w referendum, lokalizacji lokalów wyborczych oraz kandydatów.

 

 

Karta do głosowania zostanie wydana wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości, dlatego udając się lokalu wyborczego należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem albo skorzystać z dowodu w aplikacji mObywatel. Od komisji otrzymamy trzy karty do głosowania. Po jednej do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu oraz jedną z referendum. Pamiętajmy, że każde głosowanie jest osobne. Każdy obywatel może sam zdecydować, czy chce wziąć udział w referendum i ewentualny brak udziału należy zgłosić komisji. W podobny sposób można np. zrezygnować z głosowania w wyborach do Senatu. 

 

  • Oficjalne listy kandydatów z województwa podlaskiego do zbliżających się wyborów parlamentarnych:  

https://www.suwalki.info/index.php/wiadomosci/wiadomosci-z-regionu/pkw-opublikowala-listy-kandydatow-w-wyborach-parlamentarnych

 

WYBORY DO SEJMU/SENATU

Głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów/na jednego kandydata stawiając na karcie do głosowania znak "x" (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z wybranej listy.

Przyczyną nieważności głosu, jest:

  • oddanie głosu na więcej niż jedną listę/jednego kandydata, czyli postawienie znaku "x" w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych  na więcej niż jednej liście,
  • nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku,,x" w żadnej kratce, postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

 

W tym roku wyborom parlamentarnym towarzyszyć będzie referendum. Podczas głosowania obywatele będą mogli wyrazić swoje zdanie na dany temat i tym samym swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia konkretnych kwestii. Aby referendum było wiążące ponad 50% obywateli uprawnionych do głosowania musi wziąć w nim udział. 

 

Pytania referendalne

Pytanie 1:

  • Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2:

  • Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3:

  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4:

  • Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

 

3 Komentarzy

W razie odpowiedzi na tak, zburzą mur, będą wpuszczać imigrantów, będą wyprzedawać majątek (wiek emerytalny i tak samo podniosą)? Ludzi, sami sobie zadajcie pytanie. Czy te pytania mają sens? To tylko pisowskim sposób na mobilizację swoich wyborców, kolejny chwyt wyborczy, oczywiście za pieniądze wszystkich nas. Kończąc, nie ma takiego pojęcia jak nielegalny człowiek. Towar, pieniądz, rzecz, tak. Ale nie człowiek...

Dodaj komentarz