Biebrzański Park Narodowy wciąż w ogniu

Biebrzański Park Narodowy wciąż w ogniu

Trwa walka z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Do akcji gaśniczej kierowane są coraz większe siły. Zaczęto też organizować zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne.

 

Pierwszy ogień zauważono w największym parku narodowym w Polsce w niedzielę (19.04) około godziny 17.00 we wsi Polkowo w Gminie Sztabin. W poniedziałek (20.04) 40 zastępów Straży Pożarnej gasiło od rana potężny pożar suchej trawy i trzcinowisk w pobliżu Polkowa oraz nieopodal miejscowości Kopytkowo. Akcja gaśnicza trwa niemal bez przerwy. W nocy z wtorku na środę ogień rozprzestrzeniał się w kierunku zachodnim do Dawidowizny, Wólki Piasecznej i Goniądza. Do akcja dowodzonej przez Państwową Straż Pożarną wciąż dołączają kolejne jednostki. Dziś (22.04) około godziny 9.00 działania prowadzone są w okolicy miejscowości Kapice, gdzie wysłano zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z: Grajewa, Białaszewa, Ciemnoszyj, Klimaszewnicy, Radziłowa, Rajgrodu, Szczuczyna oraz z Wąsosza. Komendant Główny PSP podjął decyzję o zadysponowaniu do pożaru również dwóch kompanii gaśniczych z województw warmińsko-mazurskiego i małopolskiego. W sumie to kilkadziesiąt pojazdów i 160 strażaków. Ponadto z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu zadysponowano wóz łączności i dowodzenia. Do akcji wysłano również 50 żołnierzy z Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na ten moment szacuje się, że spłonęło już 3 tysiące hektarów. 

 

Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego poinformował o prowadzonej zbiórce pieniędzy dla Ochotniczych Straży Pożarnych:
- Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:
- tłumic do ręcznego gaszenia,
- małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,
- paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

 

Konto na które można wpłacać środki: Bank BGK
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
wpłaty tytułem: "darowizna pożar 2020"

 

 

Dodaj komentarz