Suwalscy chórzyści zaśpiewali psalm online

Suwalscy chórzyści zaśpiewali psalm online

Suwalski chór Kameralny Viva Musica z powodu pandemii koronawirusa nagrał wideo do utworu „Psalm 4  - Wysłucha mnie Pan” w domowym zaciszu.

 

Pandemia koronawirusa ma wpływ na każdy aspekt naszego życia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, odwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły, uczelnie i galerie handlowe. Odkąd Covid-19 zaatakował ludzi, zmieniło się całe nasze życie. Spotykamy się ze znajomymi na wideo chatach, oglądamy spektakle online i ćwiczymy z trenerami na YouTube. Artyści również muszą dostosować się do nowej rzeczywistości.
Suwalski chór Kameralny Viva Musica miał wiele planów koncertowych związanych z promocją nowej płyty Psalmy dla Niezłomnych, jednak kwarantanna pokrzyżowała te plany. W trosce o zdrowie i swoje i swoich widzów postanowili nagrać wideo do utworu „Psalm 4  - Wysłucha mnie Pan” w domowym zaciszu.

 

Wykonawcy utworu:

  • Małgorzata Trojanowska – sopran, 
  • Suwalski Chór Kameralny Viva Musica,
  • Orkiestra Kameralna „La Notte”, koncertmistrz – Cezary Gójski, 
  • dyrygent – Grzegorz Bogdan.
  • Autorem muzyki jest Grzegorz Bogdan, przekładu Psalmów dokonał Zbigniew Gniedziejko.

 

Psalmy dla Niezłomnych to utwór napisany na sopran, chór mieszany oraz orkiestrę kameralną. Ten niezwykle poetycki fragment Pisma świętego dotyka relacji człowieka i Boga. Treść wszystkich psalmów przepełniona jest emocjami i uczuciami, które towarzyszą ludziom na wszystkich etapach naszego życia. Teksty Psalmów dla Niezłomnych powstały na nowo ściśle opierając swoją treść o starotestamentalne pierwowzory.  Głównym adresatem powstałej kompozycji są Żołnierze Polskiego podziemia niepodległościowego i budzący wielki szacunek ich bezkompromisowe świadectwo wobec panoszącego się bolszewizmu, który stał się ponurą rzeczywistością powojennej Polski. 

 

Drugim, równie ważnym celem powstałej kompozycji jest dotknięcie sfery uczuć i emocji ludzi dokonujących w swoim życiu ważnych i jednocześnie dramatycznych wyborów, których finałem, jak pokazuje historia, było więzienie, śmierć i najgorsze co mogło ich spotkać czyli pogarda i zapomnienie. Całość składa się z dziesięciu utworów. Osiem pierwszych utworów to wspomniane Psalmy, a dwa kolejne uzupełniają powstałe wydawnictwo. Pierwszy z nich to stara żałobna pieśń z Suwalszczyzny odnosząca się do postaci Maryi zatytułowana „Ty, któraś pięknie dni swoje skończyła”, drugi to „Lacrimosa”, fragment pochodzą-cy łacińskiej Missa requiem, Mszy żałobnej.

 

 

Dodaj komentarz