Koncert Krzysztof Kamil Baczyński. Piosenki dla Basi w SOK

Koncert Krzysztof Kamil Baczyński. Piosenki dla Basi w SOK

Koncert Krzysztof Kamil Baczyński. Piosenki dla Basi w aranżacji Wiesława Jarmoca i wykonaniu Agaty Gulbierz, Moniki Rudowicz i Pawła Bydelskiego odbędzie się w niedzielę (30.01) w Suwalskim Ośrodku Kultury. Początek o godzinie 19.00 w sali im. Andrzeja Wajdy. 

 

Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego rok 2021 został ustanowiony rokiem tego znakomitego poety. Upamiętnieniu zasług K.K. Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury towarzyszą liczne koncerty i inicjatywy przybliżające szerokiej publiczności twórczość artysty. Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i około 20 opowiadań będących głosem pokolenia Kolumbów.

 

Koncert Krzysztof Kamil Baczyński. Piosenki dla Basi jest kolejnym autorskim projektem muzycznym Wiesława Jarmoca. W wykonaniu suwalskich artystów: Agaty Gulbierz, Moniki Rudowicz i Pawła Bydelskiego, usłyszymy wybrane utwory poety. Mimo mrocznego czasu, w którym przyszło im żyć, wiele miejsca w swej twórczości Baczyński poświęcił Barbarze, “Basi”, “Basieńce”, “Ukochanej żonie”- podobnych zwrotów w wierszach Baczyńskiego odnajdziemy wiele. Przejmująca poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest świadectwem wielkiej miłości. W cieniu wciąż zagrażającej śmierci, w centrum świata ogarniętego wojną nadal stała jego żona – Barbara. 

 

Solistom towarzyszył będzie zespół Wiesław Jarmoc Band w składzie: Emil Kulbacki – klawisze, Jerzy Korzun – perkusja, Piotr Bolewski – gitara basowa i Wiesław Jarmoc – gitara. Recytacje i prowadzenie: Agnieszka Małka i Włodzimierz Ciborowski. Autorem pięknej grafiki zdobiącej artystyczny afisz koncertu jest Mieczysław Iwaszko.

 

PHOTO: ANDRZEJ SZYPOWSKI/EAST NEWS

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. Baczyński uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, pokolenia, które wchodziło w dorosłość właśnie w czasach wojny, a swoje życie poświęciło Ojczyźnie.  

Dodaj komentarz