W jakim wieku można zacząć żeglować?

W jakim wieku można zacząć żeglować?

 

Żeglowanie może być wspaniałym doświadczeniem dla najmłodszych. Uczy je także dyscypliny, zaradności czy samodzielności. Dlatego rodzice chętnie zapisują swoje pociechy na kolonie lub obozy żeglarskie.

 

Rodzice, którzy sami lubią żeglować, często zabierają na pokład swoje pociechy, gdy mają one dosłownie parę miesięcy. W ten sposób maluch, od samego początku swojego życia, oswaja się z wodą i obowiązkami na łodzi. Dzieci mogą również nauczyć się żeglowania w czasie kolonii lub obozów żeglarskich. Jakie warunki muszą spełniać, by mogły w nich uczestniczyć? Obozy żeglarskie są odpowiednie dla nastolatków, jednak młodsze dzieci mogą także rozpocząć swoją przygodę z żeglowaniem, jeśli spełnione są pewne warunki. Paroletnie dzieci mogą wziąć udział w pierwszych próbach płynięcia jachtem, na przykład uczestnicząc w krótkim rejsie ze sternikiem. Rodzice mogą w tym czasie czekać na swoje pociechy w porcie, pijąc kawę i sprawdzając wyniki rozgrywek piłkarskich na bet.pl. Taka krótka podróż jachtem pozwoli rodzicom ocenić, jak pociechy znoszą pobyt na wodzie. 5-6 latki można już zapisać na zajęcia w klubie żeglarskim. Pod okiem instruktorów nauczą się pływania sportowego, na bardzo popularnych jachtach typu Optymist. Dzięki temu będą mogły brać udział w różnego rodzaju zawodach. Udział w zajęciach pozwoli im opanować wiedzę na temat wyposażenia jachtu i jego prawidłowej obsługi. Dzieci mogą również poznać zasady bezpieczeństwa na łodzi. To również przygotuje je do startu w wyścigach w czasie regat. Dzieci w wieku 8-13 lat mogą już zostać wysłane na pierwszy obóz szkoleniowy lub półkolonie żeglarskie. Pociechy z tej grupy wiekowej lepiej już chłoną wiedzę i bardziej wciągają się w żeglowanie z zamiłowania, jednak jeszcze nie kwalifikują się do rejsów wędrownych, wymagających większej samodzielności. 

 

Nauka żeglowania – rewelacyjna szkoła życia i wielka frajda


Szkolenia żeglarskie dają dzieciom nie tylko wiele radości, ale również budują w nich poczucie odpowiedzialności. Dzięki nim pociechy uczą się samodzielnego rozwiązywania różnych problemów, dyscypliny, pracy zespołowej, a także sprawnego działania w trudnych sytuacjach. Mają pod swoją opieką sprzęt żeglarski, o który muszą starannie dbać. Wiedza i doświadczenia, jakie zyskują w czasie zajęć, procentują w późniejszym ich życiu. Ponadto rozwija się w nich wspaniała miłość do żeglowania i przyrody, co przekłada się także na ekologiczny styl życia. Obozy żeglarskie wędrowne, jak już było wcześniej wspomniane, będą odpowiednie dla młodzieży od 13 roku życia. Latorośl, która może w nich brać udział, musi już umieć samodzielnie zadbać o siebie i wykonać podstawowe zadania domowe, takie jak przygotowanie posiłku, ścielenie łóżka czy utrzymywanie higieny. Dla dzieci mniej chętnych do przeżywania przygód na wodzie, warto wybrać rejsy rekreacyjne, które wiążą w sobie zajęcia edukacyjne z żeglarstwa, z turystyką. Rejsy ze szkoleniem na patent żeglarski są już znacznie bardziej wymagające. Osoba przystępująca do egzaminu musi mieć skończone 14 lat.

 

Dziecko może korzystać z uroków żeglowania, w zasadzie od swoich pierwszych chwil na świecie. Dopiero jednak starsze dzieci mogą brać udział w szkoleniowych koloniach lub obozach żeglarskich.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz