Mydło ekologiczne – co to oznacza?

Mydło ekologiczne – co to oznacza?

 

Nie każde mydło w kostce pakowane w szary papier i zawinięte w rafię lub sznurek konopny jest mydłem ekologicznym. Żeby uznać taki produkt za przyjazny lub co najmniej neutralny dla środowiska naturalnego, trzeba wziąć pod uwagę również proces wytwarzania oraz składniki, z jakich został wykonany. Czym jest więc ekologiczne mydło? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się!

 

Ekologiczne mydła – naturalne i przyjazne środowisku

Mydła ekologiczne to rodzaj mydeł w kostce, rzadziej w płynie, które są produkowane z naturalnych składników, często pochodzących z upraw ekologicznych i wolnych od sztucznych dodatków, takich jak konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe. Mydła ekologiczne są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, które mogą zanieczyszczać wodę i glebę, a także nie są testowane na zwierzętach. Zamiast tego, producenci mydeł ekologicznych wykorzystują:

 

  • naturalne oleje roślinne (oliwę z oliwek, olej z pestek winogron, olej jojoba, masło shea, olej kokosowy),
  • olejki eteryczne (np. lawendowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, różany, cytrynowy, ylang-ylang),
  • zioła i kwiaty.

 

Mydła ekologiczne są polecane dla osób, które mają wrażliwą skórę, ponieważ naturalne składniki takich produktów są łagodniejsze i delikatniejsze niż substancje sztuczne charakterystyczne dla mydeł wytwarzanych masowo. Warto jednak zaznaczyć, że przy wyborze mydeł ekologicznych ostrożność powinni zachować alergicy, żeby unikać czynników uczulających.

 

Jak wytwarza się mydła ekologiczne?

Każde mydło ekologiczne jest wytwarzane w warunkach przyjaznych środowisku. Masowa produkcja raczej nie spełnia tych norm, w przeciwieństwie do niewielkich manufaktur, w których najczęściej mydła w kostce wyrabia się na zimno, mieszając oleje z sodą kaustyczną i dodatkami aż do uzyskania masy o właściwej konsystencji. Taką masę wylewa się do foremek, pozostawia do stężenia na kilka dni, a następnie na okres 4-6 tygodni do wyschnięcia.

 

Proces wyrabiania mydeł w płynie jest nieco łatwiejszy i sprowadza się zwykle do odpowiedniego połączenia składników, a następnie zapakowania uzyskanej, płynnej lecz gęstej masy do pojemników.

 

Opakowanie – ważny element ekologicznego mydła

W przypadku mydeł w kostkach kwestia opakowania jest znacznie mniej kontrowersyjna niż przy mydłach w płynie. Wystarczy użyć do pakowania kostek papieru ekologicznego (z recyklingu, niebarwionego, niechlorowanego), naturalnych sznurków (rafia, len, konopie) oraz etykiet wyprodukowanych w sposób o niewielkim wpływie na środowisko.

 

Mydła płynne wymagają oczywiście szczelnego opakowania. W masowej produkcji używa się zwykle trwałego i taniego tworzywa sztucznego, przy czym jest ono w oczywisty sposób szkodliwe dla środowiska. Manufaktury radzą sobie, pakując mydło w szklane butelki i ograniczając użycie plastiku do aplikatorów. W tworzywie dostarcza się zwykle refille, jednak firmy dbające o zrównoważony rozwój i ekologię, starają się wybierać pojemniki, które w 100 % poddają się recyklingowi.

Dodaj komentarz