Jak napisać wniosek do budżetu obywatelskiego? Jeśli szukasz informacji na ten temat, znajdziesz je w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury już teraz!
- Co to jest budżet obywatelski?
- Jak napisać wniosek do budżetu obywatelskiego?
Czym jest budżet obywatelski? Kto właściwie może zgłaszać wnioski? Jakie warunki musi spełniać taki projekt? Jak w ogóle napisać wniosek do budżetu obywatelskiego? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Czym jest budżet obywatelski? Kto właściwie może zgłaszać wnioski? Jakie warunki musi spełniać taki projekt? Jak w ogóle napisać wniosek do budżetu obywatelskiego? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Co to jest budżet obywatelski?
Budżet partycypacyjny – czyli Budżet Obywatelski – to nic innego, jak pewna część budżetu gminy lub miasta, którą oddaje się do dyspozycji jej mieszkańców. Oznacza to, że mieszkańcy danego miasta lub gminy decydują o tym, na co chcą przeznaczyć tę wydzieloną część budżetu. Dzięki temu każdy mieszkaniec może uczestniczyć w życiu swojego miasta i sprawować właściwie realną władzę nad wydzieloną częścią wydatków.
Kto właściwie może zgłaszać propozycje? Każdy mieszkaniec ma prawo zgłosić propozycję inwestycji, która według niego powinna pojawić się w mieście czy na samym osiedlu. Jeśli chcesz zgłosić swoją propozycję, musisz osobiście złożyć wniosek w urzędzie miasta lub przez Internet. Wnioski oczywiście składają tylko i wyłącznie osoby prywatne. Zainteresowane daną inwestycją instytucje mogą jedynie włączyć się do promocji danego projektu.
Projekty muszą spełniać pewne warunki. Pod uwagę bierze się przede wszystkim te projekty, które będą ogólnodostępne. To oznacza, że każdy mieszkaniec będzie mógł korzystać w konkretny sposób z danej inwestycji za darmo. Oczywiście, niektóre obiekty – na przykład boiska do piłki nożnej czy place zabaw przy przedszkolu – mogą być zamykane na noc lub wynajmowane przez grupy w trakcie dnia.
Jak napisać wniosek do budżetu obywatelskiego?
Jak napisać wniosek do budżetu obywatelskiego? Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta, dlatego warto skorzystać z pomocy – na przykład strony budzet-obywatelski.pl. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje wnioski zostaną prawidłowo skonstruowane, zgodnie z obowiązującymi zasadami i pomyślnie przejdą kolejne etapy. Jeśli wniosek nie będzie zgodny z regulaminem czy zasadami budżetu obywatelskiego, nie przejdzie przez etap opiniowania i zostanie niestety odrzucony.
Należy również pamiętać, że sam pomysł nie wystarczy, aby Twój projekt czy wniosek wygrał w budżecie obywatelskim. Bardziej liczy się potrzeba czy problem, który chcesz rozwiązań. Im ważniejsza jest potrzeba lub problem, tym większa szansa, że Twoje przedsięwzięcie się uda – szczególnie że w głosowaniu biorą udział mieszkańcy. A zatem wszystkie ważne sprawy dla mieszkańców, dotyczące realnego interesu, które jednocześnie budzą dane emocje, mają szansę wygrać.
Projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe są bardzo istotne w każdej edycji budżetu obywatelskiego. Warto więc skorzystać z tego, co można zmienić w projekcie budżetu obywatelskiego, szczególnie że ostatecznie decyduje bezpośrednie głosowanie. Zostaną zrealizowane dzięki temu te projekty, które rzeczywiście spodobały się ludziom. Jeżeli chodzi o terminy ogłoszenia listy projektów, warto pamiętać o tym, że każda gmina ma swój własny kalendarz. Skoro więc masz możliwość bezpośredniego decydowania i pokazania innym, na co należy przeznaczyć publiczne pieniądze dla dobra lokalnej społeczności, to z pewnością należy to wykorzystać. Najlepszy projekt zgłoszony z pewnością zostanie zrealizowany, szczególnie że ogłoszenie wyników jest jawne, a te z nich, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne głosowanie.
Materiał zewnętrzny