Nie słabnie zainteresowanie miejskimi dotacjami na wymianę starych, wyeksploatowanych pieców. W tegorocznym naborze 58 wniosków zakwalifikowało się do przyznania dopłaty.
Kwota potrzebna do zaspokojenia wszystkich wniosków to 223.000 zł. W budżecie Miasta na ten rok przewidziano 200.000. Dlatego też prezydent Suwałk będzie apelował do Rady Miejskiej o zwieszenie środków na ten cel.
- Ten program działa w naszym mieście już od 5 lat. Dzięki jego realizacji w 341 domach wymieniono stare zużyte piece na urządzenia bardziej ekologiczne. Największą popularnością cieszą się przyłącza do sieci gazowej. Z dotacji na instalację pieca gazowego skorzystało do tej pory 199 mieszkańców Suwałk. 84 zabudowania podłączono do sieci PEC. W 58 budynkach wymieniono piece na bardziej proekologiczne. W sumie w ramach dotacji przekazaliśmy do tej pory 1.174.904,39 zł – przekazał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Jeśli Suwalczanie wykorzystają tegoroczne dotacje to w sumie będzie już prawie 400 domów, w których wymieniono źródło ogrzewania dzięki pomocy Miasta Suwałki.
W tym roku złożono 66 wniosków, z czego 4 nie kwalifikują się, a 4 osoby zrezygnowały.
Pozostało 58 wniosków z czego:
- 9 podłączenie nieruchomości do sieci cieplnej – 44.000 zł
- 45 podłączenie nieruchomości do sieci gazowej – 163.000 zł
- 4 wymiana starego kotła na nowy ekologiczny – 16.000 zł
- Razem: 223.000 zł
Przypomnijmy również, że w Parku Naukowo Technologicznym w Suwałkach działa punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze”. Rządowe środki na ochronę środowiska i ekologiczne ocieplenie domów jednorodzinnych są w postaci dotacji (nawet 37 000 zł!) przekazywane suwalczanom po złożeniu wniosku i realizacji remontu domu. Środkami dysponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Park Naukowo-Technologiczny pomaga w przygotowaniu wniosków i przyjmuje je na miejscu.