Radny chce kar za podrzucanie śmieci

karanie osób podrzucających odpady do boksów śmietnikowych

O wprowadzenie przepisów umożliwiających karanie osób podrzucających odpady do boksów śmietnikowych budynków wielorodzinnych apeluje Tadeusz Czerwiecki z klubu Prawo i Sprawiedliwość. 

 

W Suwałkach wszystkie gospodarstwa domowe obciążane są opłatami za wywóz i utylizację śmieci, natomiast do ich obowiązków należy gromadzenie i przechowywanie śmieci do czasu ich odbioru przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak twierdzi radny, w przypadku domów jednorodzinnych proces ten przebiega bez zakłóceń. Gorzej jest w przypadku budynków wielorodzinnych. W tym przypadku odpady komunalne gromadzone są w boksach śmietnikowych, do których każdy ma dostęp. Koszty wybudowania oraz bieżącego utrzymania śmietników ponoszą mieszkańcy budynków komunalnych, wspólnot mieszkaniowych lub należących do spółdzielni mieszkaniowych.

 

Od wielu lat do boksów śmietnikowych budynków wielorodzinnych podrzucane są duże ilości odpadów przez obce osoby, które nie pokrywają kosztów związanych z gromadzeniem śmieci. Bardzo często śmieci zostawiane są na zewnątrz śmietników, co skutkuje ich rozwiewaniem po terenie osiedli mieszkaniowych. Jak przekazał Tadeusz Czerwiecki, zarządcy budynków mieszkaniowych w ramach swoich obowiązków zmuszeni są do zlecania dodatkowego sprzątania osiedli i z tego powodu opłaty mieszkańców za utrzymanie porządku są wyższe niż powinny być. Jego zdaniem zamykanie boksów śmietnikowych pogorszy tylko tą sytuację. - Jestem członkiem Zarządu Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach. Kilka lat temu eksperymentalnie, na dwóch osiedlach, zamknęliśmy śmietniki, a klucze przekazaliśmy mieszkańcom. Skutek był taki, że śmieci były wszędzie — ale nie w kontenerach na odpady. Ponadto po kilku dniach większość wkładek do zamków była zatkana - przekazał radny.

 

- Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na ukaranie osób , które w ten sposób pasożytują na mieszkańcach budynków wielorodzinnych. Straż Miejska, nawet w przypadku wskazanie konkretnego sprawcy, odmawia ścigania, ponieważ nie ma konkretnych przepisów to umożliwiających. Uprzejmie proszę o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie w Suwałkach przepisów, w ramach prawa miejscowego, umożliwiających karanie takich osób - czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Suwałk.   

12 Komentarzy

mieszkanka bloku

27/04/2021

proponuję członkom zarządu Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej spacer po klatkach schodowych w blokach na ul. Kowalskiego. Brudne drzwi wejściowe, windy nie sprzątane od kilku miesięcy a może i roku .Ostatni remont klatek schodowych 2006r.

 

mieszkaniec

27/04/2021

Nadal miasto nic nie robi  w sprawie kontroli umów na wywóz odpadów z prywatnych posesji, tak jak z obiecaną kontrolą ścieków wpływających do rzeki. 

BS

27/04/2021

Dodane przez mieszkaniec w odpowiedzi na

Cwaniaki z domków wyrzucają śmieci do osiedlowych kontenerów, dlatego mają taki "porządek"

A co z tymi, którzy "społecznie" zbierają śmieci z podwórka i przynoszą do własnego blokowego śmietnika. Jeżeli wejdzie jakakolwiek ustawa, to oni będą wrzucać cudze śmieci do własnej wiaty śmietnikowej i za to pewnie również będą mogli być ukarani. 

Adrian

28/04/2021

Każdy mieszkaniec i właściciel lokalu komercyjnego płaci za śmieci i ma swój śmietnik niezależnie od tego gdzie i co wyrzuci.
Zamykanie śmietników jest głupotą skutkującą bałaganem w pobliżu, a karanie za wyrzucanie śmieci do śmietnika jest aberracją umysłową.
Jakież to dodatkowe koszty ponosi spółdzielnia pana Czerwieckigo z tego tytułu ?

Mnie to interesuje czy jakby jakiś radny Pisu miał jakiś sensowny i logiczny pomysł to by chyba święto narodowe trzeba było ogłosić. A ma on jakiś pomysł jak to zrobić ? Bo ja mam innowacyjny pomysł, żeby zatrudnić do pilnowania śmietników członków i sympatyków PIsu, mogą być też radni, mieliby dyżury np. Chyba też jedna radna Pisu chciała żeby ptaki przegonić, no to też można przecież tylu fachowców jest w Pisie, tylu mądrych. Mogą się wykazać odganiać ptaki. Ja mam lepszy pomysł, jak będzie padać to mogą biegać z parasolkami za ludźmi i chronić ich przed deszczem, wachlarz możliwości jest szeroki !

W imię Jezusa

28/04/2021

Art42. Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

Nie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, nie na podstawie uchwały, 

Prawda. Z uwagi na pandemię Służba Zdrowia jest zajęta. Policja i Straż Miejska pilnują osób na kwarantannie i w izolacji. Nie ma kto sprzątać miasta - szukają wolontariuszy. Jakie służby porządkowe miałyby karać brudasów? ............................ Czy Rada Miasta znalazła sprzedawce i obsługę monitoringu? To będzie więcej kosztowało niż wywóz i utylizacja dotychczas podrzucanych śmieci.

strzała

29/04/2021

Nowe czasy. Stare problemy. Ceny wywozu śmieci wysokie to ludzie podrzucają śmieci do śmietników w mieście.

Dodaj komentarz