Radna chce mapy potencjału solarnego Suwałk

Mapa potencjału solarnego Miasta Suwałki

O podjęcie działań mających na celu utworzenie mapy potencjału solarnego Suwałk interpeluje Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki".

 

Radna zwróciła się z pismem do prezydenta Suwałk ws. utworzenia mapy potencjału solarnego miasta po to, aby zachęcić mieszkańców Suwałk do inwestycji w fotowoltaikę i systemy solarne. Jak przekonuje Ruszewska, rozwój technologiczny sprawia, że ceny instalacji infrastruktury solarnej stale maleją, a istniejące systemy dopłat dla osób chcących zastosować nowoczesne rozwiązania energetyczne na własnych nieruchomościach powodują, iż coraz więcej ludzi zainteresowanych jest wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, a jak wiadomo jednym z najważniejszych jest energia słoneczna. 

 

- Często osoby zainteresowane inwestycją w panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne zastanawiają się, czy tam gdzie mieszkają istniejące warunki klimatyczne umożliwiają efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Dlatego chcąc zachęcić mieszkańców Suwałk do instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, a także aby ułatwić im podjęcie decyzji odnośnie zasadności takich działań warto podjąć działania mające na celu stworzenie w naszym mieście mapy potencjału solarnego. Przed przystąpieniem do tego rodzaju inwestycji naturalnym pytaniem jest, czy dach naszej nieruchomości posiada wystarczająco dobre warunki solarne. Aby poznać odpowiedź, wystarczyłoby sprawdzić warunki naszej lokalizacji na przygotowanej mapie potencjału solarnego dla miasta Suwałki, która stanowiłaby analizę energetyczną dachów suwalskich budynków - czytamy w interpelacji. 

 

Dla każdego dachu na terenie miasta miałyby zostać przeprowadzone obliczenia, których rezultatem byłaby ilość energii słonecznej docierającej w ciągu roku do połaci dachowych. Odczytując mapę słoneczną budynku potencjalny inwestor będzie w stanie ustalić jaką ilość energii mogą pozyskać panele zainstalowane na określonym dachu i istniejącej ekspozycji oraz jaki rodzaj paneli jest w danych warunkach optymalny. Opłacalność ta w ostatnich latach systematycznie wzrasta, co jest związane m.in. z malejącymi cenami modułów PV, ich wzrastającą sprawnością, rosnącymi cenami energii elektrycznej czy też z wdrażanymi programami dofinansowań. 

 

- Dzięki ogólnodostępnym informacjom mieszkańcy w prosty sposób będą w stanie podjąć decyzje na podstawie danych przestrzennych, natomiast samorząd może planować strategię rozwoju opartą na dodatkowych informacjach. Mapę potencjału solarnego przygotowano już w kilku gminach w Polsce. Przykładowo funkcjonuje ona w Poznaniu, Wrocławiu a także w Rudzie Śląskiej, gdzie opracował ją dla gminy jeden ze studentów w ramach swojej pracy dyplomowej. Dla realizacji tej inwestycji warto by szukać środków finansowych umożliwiających opracowanie mapy bez konieczności opłacenia tej inicjatywy z budżetu samorządu. W tym zakresie szansą mogą być fundusze Unii Europejskiej, które w nowej perspektywie uwzględniają wspieranie promocji i tworzenia odnawialnych źródeł energii. Biorąc pod uwagę, iż suwalski samorząd już od kilku lat stara się minimalizować zanieczyszczenie środowiska oraz gospodarkę niskoemisyjną, warto by takie narzędzie powstało również w Suwałkach. Zwłaszcza iż opracowanie tego typu mapy byłoby zgodne z istniejącym „Planem gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Suwałki", gdzie w celu szczegółowym nr 4 jest mowa o zwiększeniu wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych poprzez działania promujące odnawialne źródła energii mogą mieć znaczący wpływ zarówno na poziom wiedzy mieszkańców, lecz także przełożyć się bezpośrednio na decyzje podejmowane przez inwestorów - argumentuje radna Ruszewska. 

1 Komentarzy

Jezeli radna chce stworzyc mape potencjału solarnego to moze zapłaci za nią ze swoich pieniedzy. Publiczne bardzo łatwo im wydawac.  Kazdy kto jest zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu moze uzyskac wyliczenie opłacalnosci inwestycji od dowolnej firmy zajmujacej sie montażem ZA DARMO. Przypomne tylko ze tych firm jest teraz setki na rynku. 

Dodaj komentarz