Petycja części mieszkańców sprzeciwiających się budowie prawoskrętu z ulicy Bulwarowej w Sikorskiego w Suwałkach została odrzucona przez władze miasta.
W pierwszym tygodniu maja władze Suwałk ogłosiły przetarg na wykonanie prawoskrętu z ulicy Bulwarowej w Sikorskiego. Inwestycja ma na celu rozładowanie ruchu pojazdów w tym miejscu w godzinach szczytu. Przy okazji inwestycji przebudowane będą chodniki i zatoka autobusowa. Powstanie też ścieżka rowerowa. Na ten cel w budżecie miasta zabezpieczono 700.000 zł.
Część mieszkańców ulic Emilii Plater, Suzina, Bulwarowej oraz Władysława Sikorskiego nie zgadza się na rozbudowę ronda, gdyż ich zdaniem stanowi ona zagrożenie nie tylko dla pobliskich budynków znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie, ale również okolicznym mieszkańcom. Przeciwnicy budowy prawoskrętu wskazują też, że nawet obecnie, po zmianie rodzaju skrzyżowania przy ulicach E. Plater i W. Sikorskiego doszło do wielu bardzo niebezpiecznych sytuacji drogowych m.in. samochód wjechał w ogrodzenie przy posesji przy Emilii Plater 40, Emilii Plater 42 oraz Suzina 10 od strony W. Sikorskiego. Ich zdaniem dodanie kolejnego pasa na Rondzie spowoduje nasilanie się tego typu wypadków. Dodają przy tym, że korki w tym miejscu pojawiają się jedynie w okolicach godzin 15.00-16.00 gdy ludzie wracają z pracy i trwają dość krótko. Pismo w tej sprawie skierowali do suwalskiego Ratusza.
Odpowiedzi udzielił Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta miasta. Jak stwierdził, w ramach rozbudowy nie powstanie dodatkowy pas ruchu wokół Ronda Polskiej Organizacji Wojskowej lecz jedynie zostanie ono poszerzone po stronie północnozachodniej. Budowa prawoskrętu zwiększy przepustowość skrzyżowania, co zdecydowanie poprawi płynność ruchu pojazdów i ograniczy zatory.
- Nie można uznać też za prawdziwą stawianą tezę, że planowana inwestycja stanowi zagrożenie dla zabudowań ul. Plater i dla posesji znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie. Wynika to z faktu, że planowany do wykonania dodatkowy pas ruchu znajduje się nie przy posesji ul. Plater lecz po drugiej stronie ulicy. Rozbudowa ulicy nie będzie miała wpływu na zwiększenie ilości przejeżdżających samochodów, gdyż na zmianę natężenia ruchu na danej ulicy ma wpływ wiele czynników, a nie tylko ilość pasów ruchu. Dodatkowy pas upłynni ruch samochodów. Skróci czas przejazdu przez skrzyżowanie. Ograniczy ilość niezbędnych do wykonania zatrzymań i ruszeń w celu pokonania skrzyżowania. Wymienione korzyżci z dodatkowego pasa przełożą się bezpośrednio na zmniejszenie ilości emitowanych spalin i hałasu z przejeżdżających pojazdów, co poprawi warunki środowiskowe dla mieszkańców tej części miasta. Niesłusznie też obawiają się wnioskodawcy o bezpieczeństwo pieszych, gdyż inwestycja obejmuje przebudowę istniejących chodników, dróg rowerowych, przejść i przejazdów w celu dostosowania ich parametrów do obowiązujących coraz bardziej rygorystycznych przepisów i wymagań, dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego też między innymi pozyskiwana jest na potrzeby pasa drogowego część działki 32m2 w celu zapewnienia trójkąta widoczności dla poprawy bezpieczeństwa. Zaniechanie realizacji planowanej inwestycji szkodziło by szeroko rozumianemu interesowi społecznemu - wyjaśnia Kurzyna.