Nowe logo nie przetrwało nawet doby

zdecydowano o uchyleniu decyzji wprowadzającej nowe logo Pogodne Suwałki

 

- Wsłuchując się w głosy suwalczan zdecydowano o uchyleniu decyzji wprowadzającej nowe logo - przekazał w czwartek (22.02) suwalski Ratusz. 

 

Zaprezentowane w środę (21.02) nowe logo Pogodne Suwałki spotkało się z tak dużą krytyką mieszkańców, że już dziś rano władze miasta odstąpiły od jego wprowadzenia. Przypomnijmy, że zmiany wynikały z przyjętej w ubiegłym roku przez Radę Miejską Strategii Promocji Miasta Suwałki do roku 2027. Dokument ten wskazał na potrzebę przeprowadzenia liftingu logo. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk dodał, że po 13 latach używania logotypu z Misiem Uśmichem należy dokonać pewnego odświeżenia. Hasło główne wciąż brzmieć miało „POGODNE SUWAŁKI”. Wykonane zostało jednak autorską czcionką i osadzone w kolorach: niebieskim, białym i żółtym.

 

W sieci temat był szeroko komentowany przez mieszkańców narzekających m.in. na niezrozumiałe ich zdaniem usunięcie loga Misia Uśmicha, które dobrze kojarzyło się z miastem, czy też na dominującą żółto-niebieską kolorystykę. Komitet Wyborczy Wyborców Wspólne Suwałki, stworzył w tej sprawie internetową petycję pod hasłem "Zachowajmy Tradycję - Nie dla Zmian w Symbolice Miasta Suwałki!. Z kolei KWW Koalicja dla Suwałk złożona z młodych suwalczan, zaplanowała protest pod hasłem "oddajcie nam misia".

 

Naciski przyniosły niespodziewanie szybki efekt - suwalski Ratusz w czwartek (22.02) rano poinformował, że zdecydowano o uchyleniu decyzji wprowadzającej nowe logo. Jak czytamy w komunikacie, wymiana logo nie jest „zamachem” na Pogodnego MisiaUśmicha. Miś był, jest i zawsze będzie maskotką oraz symbolem Pogodnych Suwałk.  Jednak równolegle będą trwały dalsze prace nad tym tematem, a ostatecznie to sami mieszkańcy zdecydują jak będzie wyglądało logo.

- Jeszcze dziś do aktualnego obiegu powróci logo MisiaUśmicha z 2011 roku. Widząc jak silną więź do tej sprawy przykładają mieszkańcy uznałem, że to Wy drodzy Suwalczanie zdecydujecie, jakie będzie nowe logo Suwałk. Jeszcze raz podkreślę, że MiśUśmich zostaje z nami na zawsze, a ja to Państwu gwarantuję gdyż sam jestem z nim bardzo związany – przekazał Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

O tym, że logo ma ulec „liftingowi” zdecydowała Rada Miejska w Suwałkach przyjmując w marcu 2023 roku nową „Strategię Promocji Miasta Suwałki do roku 2027 z perspektywą do roku 2030”. Dokument uchwalony przez radnych zakłada, że w Suwałkach ochronny „Sezon na misia” trwa okrągły rok i to się nigdy nie zmieni. Co więcej MiśUśmich będzie większy, bardziej „misiowaty”, a w przyszłości doczekać się ma swojej własnej „misiowej” rodziny.

 

Dodajmy, że twórcą nowego Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Suwałki - który został dziś wycofany - była firma Rio Creativo, mająca na swoim koncie wiele wdrożonych projektów logo zarówno dla Miast jak i wielu instytucji. Kosztowało to ponad 48 tysięcy złotych.

32 Komentarzy

Proszę nie wprowadzać w błąd Renkiewicz i ferajna od promocji. Rada Miejska decydowała o dokumencie a nie o tym konkretnym logo. To była decyzja osób, które jeszcze wczoraj się promowały na konferencji: Renkiewicz, Klimek i Sznel. Nagle zginęły zdjęcia z tej konferencji ze strony Pogodne Suwałki na FB. Jednocześnie, ktoś z tych ludzi zdecydował że nie ma potrzeby pytać się mieszkańców o ocenę tego logo - wiadomo, my wiemy lepiej?! Teraz będą się pytać dopiero-:) A na koniec, kto teraz zwróci kasę, jaka poszła z miasta dla tej firmy, co ulepiła tak znienawidzone przez Suwalczan logo? 

Marian

22/02/2024

Czy ja dobrze zrozumiałem 48koła za narysowanie litery?! To skandal!!!  skoro ludzie wybierają radnych , prezydenta i inne osoby to w tej sprawie też trzeba oddać głos wyborcom.Proponuję stworzyć jakiś adres mailowy w urzędzie miasta na który do jakiegoś terminu mieszkańcy mogą przysyłać swoje projekty i następnie głosowanie ale też przez mieszkańców bo to wy jesteście dla nas a nie my dla was!!!!!!!!!!!!!!!!!!

przems

24/02/2024

Dodane przez Marian w odpowiedzi na

Źle rozumiesz, nawet bardzo. To kwota za całką identyfikację – czyli strategię i opracowanie księgi identyfikacji wizualnej o grubości prawdopodobnie kilkudziesięciu stron, w której znajdują się dziesiątki innych projektów. Przy odrobinie wysiłku da się znaleźć nawet kilka przykładów na stronie zespołu, który to zaprojektował – https://riocreativo.pl/prace/suwalki . Sam znaczek jest tylko elementem wyjściowym wszystkich innych projektów, animacji i na pewno ktoś tylu rzeczy nie zaprojektował w dzień i sam. Raczej kilkuosobowy osób w kilka miesięcy (z konsultacjami), więc raczej te 48 000 zł w takim kontekście zupełnie inaczej wygląda.

Ale co ma godło do logo? Nie rozumiesz o czym piszesz i to jest właśnie ten brak wiedzy, o którym wspominałem. Porównujesz heraldykę do znaku promocyjnego zupełnie nietrafnie. Te znaki mają różne zastosowania - godła i herby są znakami o wyższej randze stosowane w celach urzędowych i terytorialnych, logo to znaki promocyjne. Nic nie pisałem o zmianie herbu miasta tylko,że dziwię się że zrezygnowano z nowoczesnego lepszego znaku i identyfikacji na rzecz starego infantylnego miśka rodem z logo przedszkola. Gdybym miał iść Twoim tokiem porównywania to powiedziałbym, że mieliście przez chwilę orła w “godle” ale wróciliście do starego kurczaka, bo zmiana przeraziła kilka osób pomimo tego, że była na lepsze.

Ludzie , może zamiast burzyć się i zajmować jakimiś głupotami typu logo zacznijcie udzielać się w sprawach np. zaskakująco wysokich podwyżek podatków? Nikomu nie przeszkadzają tak wysokie podwyżki ?

Teraz będzie próba szybkiej ewakuacji osób które to zachwalały i mówienie że nie miały z tym nic wspólnego , usuwanie zdjęć itd ... Brawo Wy

Marcin Marczak

22/02/2024

Brawo Suwalczanie. Widzicie, po raz kolejny zjednoczenie i Wasza reakcja wygrała. Milczenie, odsuwanie problemu zamykanie oczu na to co dzieje się w okół to pułapka. Poczytajcie o tym jak działają olbrzymie korporacje. Tam każda opinia nie jest krytyką a cenną uwagą np przy projekcie towaru czy kampanii reklamowej. To był piękny widok. Brawo My 

Baśka

22/02/2024

Odświeżyć to trzeba ale chyba załogę Urzędu Miejskiego. Wydawanie pieniędzy Suwalczan jest łatwo aby każdy do siebie. Kiedy trzeba jakiś dokument z urzędu wybrać trzeba płacić bo nie ma nic darmowego ale pieniędzmi miasta można szastać na prawo i lewo. Kto odda teraz te 48 tys które zostały wydane ot tak sobie lekką ręką?

Tak to jest jak się używa słów których się nie rozumie. W Suwałkach to jest nagminne. 50% Suwalczan nie rozumie tekstu, który przeczytało. No tak, ale  urzędnik miejski powinien być bardziej kumaty. Słowo "lifting" zawarte w uchwale oznacza polepszenie czegoś co już istnieje. I radni pewnie to kumają. Ale jeden samorządowiec, rodem z Filipowa znany jest z tego, że jest odporny na wiedzę  zafundował nam całkiem nowe logo-paskudztwo. Za całe 48.000 zł. Mieliśmy już wcześniej aferę  z insygniami władzy. Łańcuchy z herbem nieherbem zalegają piwnice urzędu. W sumie to na dobre wyszło. Bo czy wyobrażacie sobie tego Prezydenta z  łańcuchem ?

Wystarczyłoby ogłosić miejski konkurs plastyczny dla suwalskich szkół na logo naszego miasta. Tanio i pomysłów tysiące.

Wywalić Cześka raz na zawsze to jedyna dobra rzecz dla nas i tego miasta w tych wyborach

Słowa Pana radnego Kamila z konferencji .." siłą tej grupy byli jej członkowie ,nad tymi członkami byli, są byli mieszkańcy stwierdziliśmy że nie warto korzystać z agencji zewnetrznej bo mamy na tyle silny potencjał ,który warto wykorzystać w tym procesie ,w procesie tworzenia strategi miasta i z tych badań które były nam potrzebne ... zostały przeprowadzone badania a z tych badań wynika jednoznacznie że Pan Prezydent powiedział że hasło Pogodne Suwałki jest ok ,natomiast LOGO wymaga liftingu" .Więc gdzie są te badania ? kto brał w nich udział konkretne osoby? Skąd firma zewnetrzna skoro macie taki potencjał? 

Mateusz

23/02/2024

Ciekawi mnie czyim pomysłem było postawienie przy przejściach podpórek dla rowerzystów,beznadziejny pomysł i jeszcze gorszy wygląd,pieniądze wyrzucone w błoto.Idac tym tokiem myślenia proponuje postawić ławki dla pieszych przy przejściach.

Już w dzisiejszym odcinku Stanowski i Mazurek #4 o Was mówią. Z każdą minutą coraz więcej ludzi ciśnie bekę.

ticalion

24/02/2024

Czyli zostaje przaśny miś na miarę Suwałk? Tym oto misiem pokazujemy jaki mamy poziom. Jest śliczny niczym logo przedszkola. Jeżeli myślicie, że za 48 000 zł zapłacono za sam znaczek to polecam zaczerpnąć trochę wiedzy o świecie – została do tego wykonana cała księga identyfikacji, która ma kilkadziesiąt stron projektów i strategii... Za darmo mieli pracować? Nie była robiona jw eden dzień tylko prawdopodobnie opracowywana przez kilkuosobowy zespół przez pewnie kilka miesięcy. Zresztą okazuje się, że można nawet znaleźć jak to wygląda to w szerszym kontekście niż tylko tylko jeden znaczek – riocreativo.pl/prace/suwalki .

P.S. Nie jestem ani pracownikiem tej firmy ani nawet mieszkańcem. Po prostu chwyciłem się za głowę, jak usłyszałem u Stanowskiego, że ludzie chcieli wrócić do infantylnego misia z nieźle opracowanej identyfikacji... Chyba miasto położyło sprawę w przedstawieniu o co chodzi w takich zmianach wizerunkowych.

Ale co ma godło do logo? Nie rozumiesz o czym piszesz i to jest właśnie ten brak wiedzy, o którym wspominałem. Porównujesz heraldykę do znaku promocyjnego zupełnie nietrafnie. Te znaki mają różne zastosowania - godła i herby są znakami o wyższej randze stosowane w celach urzędowych i terytorialnych, logo to znaki promocyjne. Nic nie pisałem o zmianie herbu miasta tylko,że dziwię się że zrezygnowano z nowoczesnego lepszego znaku i identyfikacji na rzecz starego infantylnego miśka rodem z logo przedszkola. Gdybym miał iść Twoim tokiem porównywania to powiedziałbym, że mieliście przez chwilę orła w “godle” ale wróciliście do starego kurczaka, bo zmiana przeraziła kilka osób pomimo tego, że była na lepsze.

bidzej

24/02/2024

najlepiej zeby w logo byl renkiewicz bo juz wszedzie pokazuje swoja maske on to lubi nawet prezydent polski tak sie nie pokazuje

 

 

Dodaj komentarz