We wtorek (2.08), w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miasto i Gmina Suwałki utworzyły Miejski Obszar Funkcjonalny (związek ZIT). Oznacza to więcej pieniędzy na projekty unijne dla naszego regionu.
Obszar Funkcjonalny do tej pory obejmował Białystok i przyległe gminy. Dzięki staraniom samorządów i zmianie polityki finansowej na szczeblu unijnym możliwe będzie wykorzystanie takich środków finansowych dla naszej lokalnej społeczności. Miasto i gmina mają bardzo wiele wspólnych obszarów działalności, a związek ZIT daje szansę na współpracę i realizację wspólnych projektów.
Porozumienie podpisali prezydent Miasta Suwałk, wójt Gminy Suwałki oraz skarbnicy obydwu samorządów.
-Ten dokument legitymizuje zarówno pracę podjętą kilka miesięcy temu jak i powołane do tej pory organy, czyli Komitet Sterujący złożony z prezydenta Suwałk i wójta Gminy Suwałki oraz grupę roboczą złożoną między innymi, z zastępców prezydenta i wójta. Liderem tego związku będzie Miasto Suwałki. – powiedział prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz.
Następnym krokiem będzie opracowanie przez ekspertów strategii rozwoju lokalnego, a następnie szerokie konsultacje społeczne. Ale już teraz obie jednostki samorządu wiedzą co chcą zrealizować dzięki pieniądzom z ZIT. W planach są farmy fotowoltaiczne, granty na instalacje solarne dla mieszkańców, autobusy zeroemisyjne, ścieżki rowerowe łączące gminę i miasto, infrastruktura drogowa i oświatowa. W grę wchodzą też stacje systemu SUWER na terenie gminy, oprawy LED, infrastruktura wodno–kanalizacyjna oraz działania wspierające przedsiębiorców i oświatę.
-Gmina Suwałki jest skazana na współpracę z Miastem Suwałki mimo, że obszary działalności różnią się. Wspólne strategie muszą to uwzględniać. Edycja grantu umożliwi wybór najważniejszych działań. Do tej pory wyglądało to tak, że przedmioty finansowania ze środków unijnych były narzucane z góry. W chwili obecnej będziemy mogli sami wskazać obszary, które dla nas są najbardziej potrzebne. – podkreślił Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki.
Dodatkowo, oprócz środków pozyskanych z ZIT oba samorządy będą mogły pozyskiwać środki z Unii Europejskiej.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to instrument strategii terytorialnych ukierunkowany na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Komisja Europejska zobowiązała wszystkie kraje członkowskie do przeznaczenia minimum 5% środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację tego instrumentu.
Do najważniejszych celów ZIT należy:
- promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych;
- zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie;
- realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i ich obszarów funkcjonalnych;
- zwiększenie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.