102. Rocznica Wyzwolenia Suwałk

Uroczystość upamiętniająca wyzwolenie Suwałk z 24. sierpnia 1919 roku

Uroczystość upamiętniająca wyzwolenie Suwałk z 24. sierpnia 1919 roku odbyła się we wtorek (24.08) przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

24 sierpnia 1919 r. jest ważną datą na kartach historii Suwałk. To wtedy dopiero Miasto odzyskało wolność wraz z wkroczeniem oddziału 41. Suwalskiego Pułku Piechoty. Z okazji 102 rocznicy, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego miała miejsce uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Prezydent Miasta Czesław Renkiewicz w swoim przemówieniu przypomniał o okolicznościach wyzwolenia Suwałk, wspomniał głównych „architektów” naszej wolności:  Walerego Romana, Aleksandra Putrę oraz ks. Stanisława Szczęsnowicza. Podkreślił, że spotykamy się w tym miejscu, aby oddać cześć i przypomnieć, komu zawdzięczamy wolność oraz zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby w przyszłości niepodległość zachować. Należy pamiętać, edukować, bo to co było dane kiedyś, nie znaczy, że jest dane na zawsze. Podziękował środowiskom, które pielęgnują postawy patriotyczne. Dziękując za udział w uroczystościach, zachęcił do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach upamiętniających trudne rocznice – 1 i 17 września.

 

Głos zabrał rwónież poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, który podkreślił, ze wolność nie przyszła jednego dnia, a trzeba było na nią czekać prawie 150 lat. Zacytował słowa Georga Byrona „Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”. Zaznaczył, że wartością nie do przecenienia jest suwerenność, a niepodległością należy się cieszyć i jej nie zmarnować.

 

Po przemówieniach nastąpiła modlitwa odprawiona przez księdza kanonika doktora Antoniego Skowrońskiego - proboszcza parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Kolejnym punktem było złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez zaproszonych gości reprezentujących: kombatantów, władze samorządowe, przedstawicieli służb mundurowych, a także placówek oświatowych i instytucji kultury. Prezydent Czesław Renkiewicz złożył także wieniec wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisławem Przełomcem i zastępcą prezydenta Romanem Rynkowskim pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

 

Źródło: UM Suwałki

Dodaj komentarz