Pomnik stanął w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej

Pomnik Chrystusa Frasobliwego, dzwon pamięci i krzyż

Pomnik Chrystusa Frasobliwego, dzwon pamięci i krzyż - w poniedziałek (16.05) w gminie Giby odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia znaków pamięci poświęconych Ofiarom Obławy Augustowskiej. 

 

W Puszczy Augustowskiej niedaleko Gib odsłonięto nowy Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej - największej zbrodni popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. To właśnie w tym miejscu najprawdopodobniej znajdował się ostatni tymczasowy obóz, w którym przetrzymywano ofiary przed egzekucją. W związku z tym wczoraj w tym miejscu oficjalnie odsłonięty został pomnik składający się z rzeźby Chrystusa Frasobliwego z przerzuconym przez ramię płaszczem wojskowym oraz krzyż i dzwon pamięci.

 

W obchodach wzięły udział rodziny ofiar Obławy Augustowskiej, przedstawiciele Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych, Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oraz reprezentanci Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictw, władz rządowych, samorządowych i duchowieństwa. Była wspólna modlitwa, apel pamięci, poświęcenie pomnika, złożenie wiązanek kwiatów i okolicznościowe wystąpienia. W trakcie uroczystości odczytano także listy patronów wydarzenia: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego kierowane do rodzin ofiar Obławy Augustowskiej oraz uczestników wydarzenia. W zakresie tworzenia Muzeum Obławy Augustowskiej w zabytkowym „Domu Turka” w Augustowie głos zabrała również prof. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego. 

- Skrytobójczo zamordowani, a ich ciała wrzucone do bezimiennych grobów śmierci. Do dziś nie udało się tych miejsc zlokalizować, niemniej cały czas żywimy nadzieję, że zostaną one zidentyfikowane, dzięki czemu ofiary Obławy Augustowskiej doczekają się godnego pochówku z ceremoniałem należnym tym, którzy zginęli za ojczyznę. Dziękuję za liczną i godną obecność na dzisiejszej uroczystości, za świadectwo przywiązania do prawdy i pamięci o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę, którzy nie pogodzili się z nową sowiecką okupacją po II wojnie światowej - mówił w swoim wystąpieniu poseł Jarosław Zieliński. 

Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej, przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określaną mianem Obławy Augustowskiej. Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie jest znana dokładnie ani data początkowa, ani końcowa operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12, a 28 lipca. Zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Ustawa z dnia 9 lipca 2015 r. o ustanowieniu Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku wyznaczyła 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

 

1 Komentarzy

Ciekawski Lewak

21/05/2022

nie będę wnikał w sprawy tej prymitywnej propagandy politycznej, ale takie pytanie, czy taki obóz rzeczywiście  istniał a jeżeli już, to czy w tym konkretnym miejscu, bo coś mi tu śmierdzi manipulacją historyczną ....wyprzedzając hejt towarzyszy katolicko-PiSowskich i  uczonych z IPN, czy tych od krużganków wiedzy z ONRu, czekam na konkretne i potwierdzone materiały źródłowe....

Dodaj komentarz