W piątek (14.10) władze miasta dokonały symbolicznego włączenia nowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Utrata - Łąkowa - Pogodna w Suwałkach.
Po blisko sześciu miesiącach od podpisania umowy gotowa jest kolejna sygnalizacja świetlna w Suwałkach. Inwestycję zrealizowała firma Telkop, a prace pochłonęły ponad 882 tysiące złotych. Środki pochodziły z budżetu miasta. Przedmiotem zamówienia było zaprojektowanie i budowa sygnalizacji świetlnej wraz z przebudową przejść dla pieszych i dojściami do nich na skrzyżowaniu ulic: Utrata, Pogodna, Łąkowa, wykonanie oznakowania poziomego oraz pionowego, odtworzenie terenów zielonych i chodników po wykonaniu prac budowlanych.
- Od dłuższego czasu chcemy inwestować w poprawę bezpieczeństwa na ulicach w naszym mieście. To już trzecie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną wykonane w tym roku. To bardzo newralgiczne i trudne dla kierowców i pieszych miejsce. Ulica Utrata to droga dwujezdniowa, wyjazd z ulicy Łąkowej w Utratę i skręt w lewo wymaga dużej sprawności ze strony kierowców - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
W związku z zakończeniem inwestycji dziś na skrzyżowaniu władze miasta symbolicznie uruchomiły sygnalizację, a także przedstawiły informację o dalszych pracach związanych z poprawą bezpieczeństwa na suwalskich ulicach.
- Przede wszystkim chodzi tutaj o bezpieczeństwo. To podstawowa rzecz o którą miasto musi dbać i zapewnić bezpieczne skrzyżowania, bezpieczne przejścia dla pieszych. Wszystko tego typu inwestycje są na pewno uzasadnione. Jeśli chodzi o przejścia dla pieszych to jest jeszcze dużo pracy i wiele miejsc, gdzie trzeba by je odpowiednio doświetlić i oznakować - powiedział Bogdan Bezdziecki, radny Prawa i Sprawiedliwości, który wnioskował o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu
Prezydent dodał, że na tej inwestycji nie koniec i już złożył projekt do Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
- Inwestujemy nie tylko w sygnalizacje świetlne, ale również złożyłem projekt do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. 19 przejść dla pieszych ma mieć nowe oznakowanie poziome. Również chcemy zainstalować sygnalizatory wibracyjne stworzyć miasteczko ruchu drogowego, zlokalizowane na Osiedli Północ przy szkole nr 11. Wszystko to oczywiście jeśli otrzymamy środki finansowe. Projekt przechodzi teraz ocenę formalną i mam nadzieję, że do końca października będzie rozstrzygnięcie. To jednak wciąż nie wszystko. W centrum miasta naszej troski wymaga ulica Noniewicza, również ulica Emilii Plater, tam dużo było narzekań na niedoświetlenie przejść dla pieszych. Ciągle więc musimy inwestować w poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.