Trwa Festiwal CANTAREUM

Trwa  Festiwal CANTAREUM

 

Zaplanowany od maja do grudnia III Międzynarodowy Festiwal CANTAREUM 2024 jest już po pierwszych imprezach edukacyjnych i artystycznych.


Kantata o kawie Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), której wystawienie odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia, Sali Koncertowej dnia 19 maja 2024. była zwieńczeniem III Kursu Wokalno-Aktorskiego prowadzonego przez prof. dr. hab. Cezarego Szyfmana (UMFC, AT) oraz dr. hab. Pawła Chomczyka (UMFC, UwB-współpraca).

 

Następne, równie interesujące koncerty festiwalowe zaczynają się już od piątku (24.05):

 

24 maja 2023 (piątek) godz. 18.00
 – Koncert Muzyczne Skarby Europy. Koncert Kameralny z udziałem: Marleny Borowskiej – sopran, prof. dr hab. Jacka Ścibora – tenor, Mateusza Kozielskiego – tenor (gościnnie), prof. dr hab. Roberta Marata – fortepian i Mateusza Lasatowicza – fortepian (gościnnie)
W programie m.in.: pieśni Z. Noskowskiego / M. Konopnickiej (duety) oraz pieśni argentyńskie Carlosa Guastavino oraz pieśni żydowskie Nachuma Sternheim’a, Aleksandra Olshanetsky’ego, Sholoma Secundy, Bolesława Mucmana i  Henryka Warsa.
Sala Koncertowa, PSM I i II st. w Suwałkach, ul. Muzyczna 1, 16-400 Suwałki /wstęp wolny/
 

25 maja 2024 (sobota) godz. 17.00 
– Koncert Promocyjny Uczestników I Ogólnopolskiego Seminarium Plastyki Ruchu Scenicznego w Suwałkach prowadzonego przez prof. dr hab. Jacka Ścibora (Uniwersytet Rzeszowski) oraz prof. dr hab. Roberta Marata – fortepian (AM im. im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi)
W programie m.in.: pieśni i arie z różnych epok oraz wokalne utwory wielogłosowe.
Sala Organowa PSM I i II st. w Suwałkach, ul. Muzyczna 1, Suwałki /wstęp wolny/


28 maja 2024 (wtorek) godz. 19.00 
– Koncert Wokół Muzyki Henry Purcella Koncert Finałowy z cyklu Scena Mistrzów ze specjalnym udziałem
Marleny Borowskiej – sopran oraz Lilianny Stawarz – klawesyn
W programie m.in.:  utwory wokalne i instrumentalne Antonio Vivaldiego, Henry Purcella, G. F. Haendla, i innych.
Sala Koncertowa UMFC Filii w Białymstoku, ul. Kawaleryjska 5, Białystok /wstęp wolny/

 
1 czerwca 2024 (sobota) godz. 19.00 
– Koncert Ave verum Corpus Koncert wokalny na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Oddział w Suwałkach
W programie m.in.:  utwory solowe i wielogłosowe wokalnej muzyki sakralnej z różnych epo.k
Konkatedra pw. Św. Aleksandra, ul. Emilii Plater 2, Suwałki /wstęp wolny/

 

III Międzynarodowy Festiwal CANTAREUM 2024, Muzyczne Skarby Europy planowany w dniach 18.05-08.12.2024 to zespół interdyscyplinarnych wydarzeń edukacyjno-artystycznych tj. koncerty, seminaria, kursy, spektakle, i innych, realizowanych w obszarze klasycznej sztuki muzycznej oraz artystycznych dziedzin pokrewnych (m.in. aktorstwo, reżyseria, reżyseria świateł, choreografia, taniec, plastyka ruchu, rytmika, sztuki plastyczne, grafika, wizualizacje etc.). Obydwie edycje autorskiego projektu Marleny Borowskiej, zrealizowane w kraju i za granicą, tj. I i II Międzynarodowego Festiwalu CANTAREUM 2022, 2023 Muzyczne Skarby Europy, spotkały się z ogromnym uznaniem i zainteresowaniem publiczności. W artystycznych wydarzeniach festiwalowych biorą udział zarówno uznane autorytety, jak i młodzi adepci sztuki muzycznej, dzięki czemu festiwal spełnia niezwykle ważną rolę edukacyjną i popularyzatorską. Wszystkie podejmowane festiwalowe działania edukacyjno-artystyczne znacznie przyczyniają się do rozwoju profesjonalnych kompetencji utalentowanej młodzieży, jak i popularyzacji kultury i sztuki w społeczeństwie.

Przedsięwzięcie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego oraz budżetu miasta Suwałk.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Dodaj komentarz