Aranżacja salonu bezpośrednio wpływa na życie domowników. Jest to pomieszczenie, które w większości domów staje się centrum życia rodzinnego, dlatego wdrożone pomysły, wybrane wyposażenie bezpośrednio wpłynie na komfort codziennego funkcjonowania. Odpowiednia stylistka umili czas spędzony w pokoju dziennym i pozwoli w pełni odpocząć po dniu pełnym obowiązków. W dzisiejszych czasach możliwości wykończenia wnętrz są ogromne. Wybierać można wśród wielu wzorów, stylów, kolorów, surowców, tkanin. W sklepach dostępne są liczne farby, panele, płytki, dodatki, a także meble. Niezmiennie największą popularnością, wśród osób ceniących jakość, znajdują się meble z litego drewna, które oferują szerokie możliwości aranżacyjne, występują w wielu stylach.
Wszechstronność drewna – szerokie możliwości aranżacyjne
Drewno jest naturalnym surowcem o wielkich walorach użytkowych oraz wizualnych. Wycinać można z niego dowolne kształty, wybarwiać na wybrany kolor, a także posiada szerokie możliwości użytkowe. Od wieków stosuje się go jako materiały konstrukcyjne oraz wyposażenie wnętrza w postaci wszelkiego rodzaju mebli, które przetrwają długie lata. Dzięki różnorodności gatunków drewna oraz jego naturalnym właściwościom, meble drewniane mogą być projektowane w wielu stylach. Co więcej, drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami np. metalem, szkłem, jak również ma zdolność dostosowywania się do różnych kolorów i tekstur. Meble drewniane nie tylko zachwycają estetyką, ale także staje się funkcjonalnym rozwiązaniem, który wpisuje się w dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby użytkowników. Wszechstronność drewna czyni go doskonałym wyborem dla osób poszukujących stylowych oraz trwałych rozwiązań do wnętrza salonu.
Nowoczesny design. Jak drewniane meble wpisują się w trendy współczesnych wnętrz?
Drewniane meble nieustanie podążają za najnowszymi trendami, dzięki czemu posiadają mocną pozycję w świecie nowoczesnego designu. Drewno charakteryzuje się unikalną fakturą i ciepłymi odcieniami, które dodają wnętrzom przytulności, a jednocześnie harmonijnie współgrają z prostymi, czystymi liniami, które są typowe dla nowoczesnych aranżacji. Meble zachowują proste, regularne kształty oraz gładkie powierzchnie. Przykładem takiej kolekcji może być zestaw mebli Andromeda, który posiada oryginalne fronty wycięte z końca dębowych belek. Ich naturalny wygląd nawiązuje do historii i szacunku rzemieślnictwa, a zarazem przykuwa wzrok innowacyjnymi detalami. Nowoczesny styl lubi również zaskakiwać nietypowymi rozwiązaniami. W kolekcji dębowej Momos niektóre bryły można zawiesić na ścianie. Taki system sprawia, że meble o minimalistycznym, prostym wzornictwie zmieniają się w atrakcyjne, intrygujące, nowoczesne wyposażenie wnętrza.
Industrialne meble – surowe oblicze drewna
Styl industrialny często można spotkać w mieszkaniach, domach, a także w budynkach komercyjnych, restauracjach, hotelach, biurach. Design ten prezentuje oryginalne połączenie. Łączy ciepło litego drewna z surowym, zimnym metalem. Dzięki zestawieniu tych dwóch materiałów powstają wizualnie wyjątkowe meble, jak również niezwykle trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Industrializm jest bardzo wyrazisty, charakterystyczny. Prezentuje naturalne cechy drewna oraz minimalizuje ingerencje człowieka do podstawowych metod jego obróbki. Surowe wykończenia podkreślają autentyczność materiału i nadają meblom unikatowy, niepowtarzalny wygląd. Meble industrialne są zazwyczaj masywne oraz proste w formie. W tym wydaniu drewniane kolekcje doskonale współgrają ze ścianami prezentującymi odsłonięte, surowe cegły, instalacje (rury, belki stropowe, kable) oraz podłogi z betonu, drewnianych desek.
Drewniane meble w stylu prowansalskim – romantyzm i subtelność
Meble prowansalskie są pełne romantyzmu, subtelności i delikatnego wzornictwa. Drewno w tym wydaniu emanuje ciepłem ogniska domowego, przyjmuje jasną kolorystykę oraz dużą ilość detali, które są pełne finezji i wspólnie sprawiają, że mebel wygląda niczym dzieło sztuki. Komoda drewniana w stylu prowansalskim zaprezentuje białą kolorystykę, natomiast detale w postaci wieńców, elementów na frontach zachowują naturalną barwę drewna. Dopełnieniem mebla są eleganckie, minimalistyczne uchwyty oraz, w przypadku witryn, kredensów, przeszklone drzwiczki do wyeksponowania charakterystycznych dla stylu prowansalskiego dodatków. Miele widziane są dekoracje w postaci świeżych kwiatów, suszonych przypraw, wystawnej porcelany, ramek ze zdjęciami, pamiątek rodzinnych. Występują również miękkie tekstylia w stonowanych kolorach.
Meble rustykalne, czyli powrót do przeszłości w aranżacji salonu
Styl rustykalny to doskonały design dla osób pragnących wprowadzić do swojego salonu atmosferę przytulności i autentyczności, przywołując jednocześnie wspomnienia z dawnych czasów. Rustykalne meble charakteryzują się surowym, naturalnym wyglądem oraz prostymi formami, które odzwierciedlają wiejski styl życia i tradycyjne rzemiosło. Na ich powierzchni wykonuje się specjalne metody wykończeniowe, dzięki którym bryły w efekcie końcowym wyglądają „jak dotknięte czasem”.
Stół, szafka pod telewizor oraz inne elementy kolekcji eksponują naturalne skazy drewna. Oznacza to, że zachowane są pęknięcia, sęki, wyrazisty układ słojów. Jeżeli chodzi o wybarwienie, drewno wykańcza się na ciemne odcienie brązów. Meble wyposażane są w charakterystyczne uchwyty z metalu, mosiądzu lub żelaza, które mają postarzaną patynę, zmatowioną powierzchnię lub widoczne ślady kowalskiego rzemiosła.
Jak dopasować drewniane meble do własnych potrzeb i preferencji estetycznych?
Najważniejsze, aby wnętrze salonu było spójne z gustami domowników, ich preferencjami estetycznymi. W końcu salon jest miejscem gdzie spędza się najwięcej czasu wolnego samotnie, w gronie rodziny oraz znajomych. Przede wszystkim warto określić styl aranżacji w jakim zostanie urządzony salon. Następnie należy zwrócić uwagę na wielkość, układ pomieszczenia i dobrać meble o właściwych proporcjach, które zagospodarują przestrzeń w efektywny sposób. Drewniane meble dostępne są w różnych formach, kolorach i wykończeniach, co daje ogromne możliwości pod kątem ich personalizacji.
Materiał zewnętrzny