Regały paletowe czy regały półkowe – które wybrać do magazynu?

Regały paletowe czy regały półkowe – które wybrać do magazynu?

 

Regały paletowe, a może regały półkowe? Czy dobrze zorganizowana przestrzeń w magazynie jest ważna? Powiedzmy to głośno i wyraźnie: tak! Jest arcyważna. I to bez względu na to jakiej wielkości jest magazyn. Nawet mały, ale niezorganizowany pod względem odpowiedniego rozmieszczenia towaru, będzie generował straty, co bezpośrednio wpłynie na produktywność. Wydajny system magazynowania porządkuje bieżące zapasy oraz tworzy miejsca na kolejne, a w tym celu potrzebne są regały magazynowe. Panie i Panowie, poznajmy ich najczęściej wybierane rodzaje: regały półkowe i regały paletowe.

 

Regały półkowe w magazynie

Jak wygląda regał półkowy do magazynu? To prosta konstrukcja – perforowana rama z metalowych profili, którą można wzmocnić poprzez dodanie stalowych wzmocnień krzyżowych oraz półki pełne z blachy, płyty wiórowej lub siatkowe. Takie regały są lekkie i wytrzymałe, a przy tym gwarantują pożądaną nośność.

 

Ich dużą zaletą jest modułowość, a zatem szansa maksymalnego dopasowania do miejsca pracy, w którym staną oraz jak najlepsze dostosowanie do potrzeb użytkownika. I rzeczywiście - można połączyć regały półkowe w szeregi, rozbudować je w górę, dodać do konstrukcji szuflady, drzwi, zamontować ścianki boczne czy ścianę tylną.

 

Kolejnym plusem jest ich mobilność, są dość lekkie i nie muszą być przymocowane do podłoża także można je łatwo przesunąć w inne miejsce. Jednakże, jeżeli zachodzi konieczność zwiększenia obciążenia regału półkowego, to niewykluczone jest jego przymocowanie do ściany bądź zakotwiczenie w podłodze.

 

Zaznaczmy, że wykorzystanie tego systemu składowania do pewnej wysokości nie wymaga użycia wózka widłowego ani żadnej innej maszyny w celu umieszczania i odbierania towarów, cały proces może odbywać się ręcznie.

 

Regały półkowe sprawdzą się w każdym miejscu, w którym przechowuje się paczki, kartony, materiały drobne, towary luzem oraz lekkie palety, np. w magazynach sklepów wysyłkowych, archiwach czy hurtowniach.

 

Regały paletowe w magazynie

Regały paletowe do magazynu to proste układy szkieletowe – opierają się na stalowych częściach: ramach i belkach, gdzie belka służy do przechowywania ładunków, a rama jest elementem wsporczym. Docelowo przeznaczone są do składowania ciężkich towarów paletyzowanych. Konstrukcja jest mocna i wytrzymała – w zależności o wagi składowanych ładunków. Aby poprawić stabilność całego układu do nawierzchni magazynu montowany jest element zabezpieczający, tzw. stopa.

 

Główną zaletą tego systemu składowania jest możliwość najlepszego wykorzystania powierzchni magazynu, ponieważ jest odpowiedni do tworzenia konstrukcji wysokiego składowania (czyli o wysokości większej niż 12m). Dodatkowo, regały paletowe mogą być zbudowane tak, by między nimi były szerokie korytarze robocze, umożliwiające swobodny ruch i obrót wózka widłowego oraz w taki sposób, by rozmiar korytarza roboczego był zredukowany do minimum, a przestrzeń magazynowa maksymalnie powiększona. W drugim przypadku do obsługi towarów używa się tzw. wózków systemowych, które podnoszą operatora wraz z ładunkiem na wysokość składowania.

 

Warto zasygnalizować, że regały paletowe mają możliwość dopasowania - można zmienić ich układ, rozbudować lub zmniejszyć ich rozmiar, konstrukcja ulega łatwej modyfikacji w zależności od potrzeb. Sprawdzą się bardzo dobrze w magazynach, w których ciężki towar składowany jest głównie na paletach oraz w dużych centrach dystrybucyjnych.

 

Które regały wybrać do magazynu?

Decyzja o tym, który rodzaj regału ma znaleźć się w magazynie powinna być poprzedzona wnikliwą analizą na temat tego, co chcemy składować, a także zrozumieniem możliwości każdego systemu.

 

Jedną z głównych różnic między regałami półkowymi a regałami paletowymi jest rodzaj i rozmiar produktów, które mogą pomieścić oba rozwiązania magazynowe. Półki służą do składowania lekkich produktów, które można łatwo wyjmować i przenosić ręcznie. Regały paletowe są masywniejsze i mogą wymagać sprzętu do obsługi, takiego jak wózki widłowe do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków. 

 

Regały półkowe i paletowe to niezbędne narzędzia magazynowe o nieskomplikowanej budowie modułowej, a właściwie wybrane mogą stać się długoterminową odpowiedzią dla wszystkich procesów magazynowych.

Dodaj komentarz