Kołdra obciążeniowa, czyli lecznicze otulenie

Kołdra obciążeniowa, czyli lecznicze otulenie

 

Istnieje wiele metod wpływających na poprawę zdrowia i samopoczucia. Dla zachowania dobrej kondycji kluczowe jest stosowanie zbilansowanej diety oraz dostarczanie organizmowi optymalnej ilości ruchu i snu. Podnieść formę można również za pomocą właściwie dobranych suplementów oraz wykorzystując różne techniki relaksacyjne. Szukając sposobów na przyjemne odprężenie, można sięgnąć po stymulację sensoryczną, jaką zapewnia kołdra obciążeniowa.

 

Kołdra obciążeniowa, czyli sposób na zdrowie

W jakim celu stosuje się nakrycie, które może ważyć nawet kilkanaście kilogramów? Kołdra obciążeniowa działa pozytywnie na organizm. Powoduje nacisk będący bodźcem sensorycznym. Używanie jej wpływa na czucie głębokie, jest zatem pomocna w terapii dzieci z ADHD oraz ze spektrum autyzmu. Oddziałuje na układ przywspółczulny, który jako część autonomicznego układu nerwowego aktywuje się w chwilach relaksu. Nie odczuwa się przy tym intensywnego dociążenia. Nacisk na ciało jest lekki oraz równomiernie rozłożony. Łagodnie pobudza system nerwowy do wytwarzania melatoniny i endorfin. Daje uczucie miłego otulenia, wzmacniając poczucie bezpieczeństwa.

 

Jak jeszcze kołdra obciążeniowa poprawia codzienne funkcjonowanie?

Częsty i niezwykle trudny do opanowania problem obecnych czasów to bezsenność. Może prowadzić do rozwinięcia się wielu schorzeń, głównie o podłożu neurologicznym. Pogarsza również przebieg oraz rokowania chorób już istniejących. Szczególnie przy intensywnym stresującym trybie życia warto poszukiwać efektywnych rozwiązań, które pozwolą szybko się wyciszyć. Liczne badania naukowe dowodzą, że kołdra obciążeniowa:

  • przyspiesza proces zasypiania
  • poprawia jakość i długość snu, zmniejsza liczbę nocnych wybudzeń
  • pozwala na regenerujące drzemki w ciągu dnia
  • pomaga budzić się wypoczętym
  • zmniejsza pobudzenie fizjologiczne
  • redukuje poziom lęku i depresji
  • poprawia samopoczucie i podnosi energię
  • przyczynia się do zniwelowania stresu i objawów zmęczenia
  • stymuluje układ nerwowy do prawidłowego funkcjonowania
  • jest przydatna w terapii mięśniowo-powięziowej

 

Kołdra obciążeniowa – jak ją dobrać i poczuć się lepiej?

Decydując się na zakup kołdry obciążeniowej, należy wybrać jej odpowiedni wariant. Przede wszystkim trzeba ją dopasować do wagi osoby, która się nią przykrywa. Dobór właściwej wagi obciążeniowej wynosi od 10 do 15% masy własnego ciała. Przykładowo, jeśli ktoś waży 60 kg, to optymalna dla niego jest sześciokilogramowa kołdra. Przy wyborze odpowiedniego obciążenia można, oczywiście, kierować się indywidualnymi preferencjami. Warto jednak uwzględniać zalecenia producenta. Jeżeli bowiem okaże się ona zbyt ciężka, to mogą zacząć boleć mięśnie. Nakrycie nie powinno też dociskać w sposób, że nie można się ruszać czy złapać tchu. Istotne jest również, aby przyzwyczajać się do niego stopniowo. Można zacząć od 15 minut w ciągu dnia, by później móc komfortowo przesypiać całe noce.

 

Kołdry obciążeniowe różnią się rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Z pewnością warto zdecydować się na tkaniny naturalne, takie jak bawełna, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Mogą być w rozmaitych kolorach i wzorach. Najbardziej popularne wypełnienie to antyalergiczny, szklany granulat. Przeszycia pozwalają równomiernie go rozłożyć, dzięki czemu kołdra dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Cała kołdra obciążeniowa nadaje się do prania w pralce. Należy jednak zwrócić uwagę na to, do ilu kilogramów ma wsad. Zwykle wyposażona jest też w praktyczną, zdejmowaną poszewkę, którą można wyprać osobno. A na chłodniejsze noce można zastosować wersję z dodatkowym ociepleniem.

– Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz