W poniedziałek (04.04) w Suwałkach, tak jak i w całym kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Pierwszego dnia przystąpili do niej mieszkańcy Filipowa.
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach dziś rano na administrowanym przez siebie terenie rozpoczęła kwalifikację wojskową, połączoną z konferencją prasową przed głównym wejściem do suwalskiego szpitala, gdzie odbywa się kwalifikacja. Udział wzięli w niej poseł Jarosław Zieliński, starosta suwalski Witold Kowalewski oraz szef Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach Jarosław Kowalewski. Jak mówili zebrani, do kwalifikacji przystępują mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia, kobiety po określonych kierunkach szkół, ale także ochotnicy do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia. Kwalifikacja rozpoczęła się w powiecie suwalskim, następne będzie Miasto Suwałki, powiat augustowski i na końcu powiat sejneński.
- Nie ma się czego bać. To tylko badania lekarskie oraz przeznaczenie do czynnej służby wojskowej lub do służby w obronie cywilnej. Warto zostać zbadanym i mieć tą świadomość, że jesteśmy zdrowi. Przy okazji kwalifikacji wystawiamy w szpitalu mobilny punkt rekrutacyjny do służby wojskowej. Na dziś proponujemy jeszcze służbę przygotowawczą, jednak jest to ostatni raz, gdyż zgodnie z nową ustawą jej już nie będzie. Proponujemy również Wojska Obrony Terytorialnej. W Suwałkach funkcjonuje 12. batalion lekkiej piechoty. Wszystkie osoby, które uzyskają kategorię zdrowia A, będą mogły wstąpić do batalionu. Uzyskując kategorię A mamy już taką niemalże pewność, że jesteśmy zdolni również do służby zawodowej. Z ostatnich lat wynika, że badania przebiegają w sposób zadowalający i większość osób uzyskuje kategorię A - mówił Jarosław Kowalewski, szef WKU w Suwałkach.
Poseł Jarosław Zieliński mówił z kolei o coraz większych możliwościach służby w wojsku, w związku z ustawą o Obronie Ojczyzny. Wynika z niej m.in. znacznie liczniejsza i lepiej wyposażona armia.
- Liczba żołnierzy ma wzrosnąć do 300 tysięcy w ciągu kilku lat. 250 tysięcy to mają być żołnierze Wojsk Operacyjnych, a 50 tysięcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś mamy około 115 tysięcy żołnierzy Wojsk Operacyjnych i 32 tysiące WOT. Obowiązek obrony ojczyzny jest obowiązkiem patriotycznym i konstytucyjnym. Przy czym dzisiaj nie mamy służby zasadniczej jako obowiązkowej. Niektórzy obawiają się, że przy wojnie na Ukrainie ta kwalifikacja wojskowa może zakończyć się poborem do wojska. Tak nie jest. Nie mamy obowiązkowej służby i nie zamierzamy jej przywracać. Jest rozbudowa sił zbrojny, ale na zasadzie takiej, aby w wojsku służyli ochotnicy. Nie mamy też powodów, aby myśleć o jakiejś mobilizacji związanej z wojną na wschodzie, aczkolwiek czuwać musimy i czuwać będziemy.
KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Kategoria "A"- zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, o którym mowa w art. 59 (ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP), a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej;
Kategoria "B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii "A", w czasie pokoju;
Kategoria "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej (o której mowa w opisie kategorii "A") z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, w czasie pokoju;
Kategoria "E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej (o której mowa w opisie kategorii "A") w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Orzeczenie o zaliczeniu danej osoby do jednej z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, właściwe komisje lekarskie wydają na podstawie badania lekarskiego fizycznej i psychicznej zdolności tej osoby do odpowiedniego rodzaju służby wojskowej z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych, a w razie potrzeby również obserwacji szpitalnej.
PRZENOSZENIE DO REZERWY
Osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do powszechnego obowiązku obrony RP. Natomiast osoby z kategorią zdolności "E" zostaną skreślone z ewidencji wojskowej.