Od 7. lipca Polska czasowo przywraca kontrole na granicach z Niemcami i Litwą - to odpowiedź rządu na zmieniającą się sytuację migracyjną oraz działania Berlina, który kontynuuje restrykcyjną politykę graniczną wobec migrantów.
Decyzję ogłoszono po odprawie służb z udziałem Premiera Donalda Tuska, Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i Ministra Tomasza Siemoniaka. - Kontrole będą prowadzone z poszanowaniem interesów obywateli, a ich celem jest ochrona bezpieczeństwa i granic państwa - przekazano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Strona niemiecka przywróciła kontrole na swoich granicach 16 października 2023 r. Decyzja Berlina dotyczy granic z Francją, Luksemburgiem, Belgią, Holandią, Danią, Austrią, Szwajcarią, Czechami oraz Polską Głównym powodem miało być istnienie szlaku migracyjnego przez Białoruś i Polskę w głąb Unii Europejskiej.
- Od mniej więcej miesiąca praktyka działania na granicy polsko-niemieckiej uległa wyraźnej korekcie. Strona niemiecka tak naprawdę odmawia wpuszczania na swój teren – inaczej niż to było przez ostatnich 10 lat – migrantów, którzy z różnych kierunków zmierzają do Niemiec, ubiegając się na przykład o azyl. Rząd Niemiec był ostrzegany kilkukrotnie o możliwości zastosowania przez Polskę symetrycznych działań na granicy. Byliśmy obrońcami Schengen i pozostaniemy rzecznikami tego, aby ruch w Europie był bez granic i bez ograniczeń, ale musi być wola wszystkich sąsiadów taka sama, symetryczna – i dlatego czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej uznajemy za konieczne - mówił premier Donald Tusk.
Nielegalni migranci próbują dostać się do Polski przez Litwę, dlatego podjęta została również decyzja o przywróceniu czasowej kontroli i na tej granicy. Złapani przez polskie służby imigranci będą cofani na Litwę zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Myśmy zainwestowali bardzo dużo wysiłku, pieniędzy, potu, niestety nawet krwi, aby granica polsko-białoruska była szczelna. Niestety w sytuacji, w której granica łotewsko-białoruska i litewsko-białoruska nie jest tak szczelna jak ta polska, musimy podejmować stanowcze decyzje – wyjaśniał Prezes Rady Ministrów.
Polska będzie przekonywać Litwę, Łotwę i inne kraje europejskie do intensywniejszej współpracy na rzecz zablokowania wrogich działań na wschodniej granicy i przemytu ludzi.
Źródło i foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów