"Aktywa Szkoła" nie taka aktywna?

informacje dotyczące realizacji ministerialnego programu "Aktywna Szkoła"

 

- Głównym problemem z realizacją programu „Aktywna Szkoła" jest brak chętnych nauczycieli do prowadzenia zajęć, co wynika m.in. z niskiej stawki wynagrodzenia, konieczności prowadzenia zajęć w soboty i niedziele oraz popołudnia, a także z już bogatej oferty zajęć sportowych w szkołach - przekazał prezydent w odpowiedzi na pytania jednego z radnych.

 

Z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących realizacji ministerialnego programu "Aktywna Szkoła" na terenie miasta Suwałki wyszedł do prezydenta miasta radny Filip Olszewski z klubu Wspólne Suwałki. Program ogłoszony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ma na celu wspieranie aktywności fizycznej dzieci, młodzieży, a także lokalnych społeczności. Jego głównym założeniem jest pełne wykorzystanie szkolnych obiektów sportowych, również poza godzinami lekcyjnymi, w celu promowania zdrowego trybu życia. Program obejmuje różne moduły, takie jak "Aktywny weekend", "Aktywny Orlik", a także wsparcie finansowe dla szkół na zakup sprzętu sportowego oraz wynagrodzenie dla animatorów zajęć sportowych.

 

W związku z powyższym, radny zwrócił się do włodarza o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Ile placówek oświatowych na terenie miasta przystąpiło do poszczególnych modułów programu "Aktywna Szkoła", w tym do modułów takich jak "Aktywny weekend" oraz "Aktywny Orlik"? Jakie szkoły skorzystały z dofinansowania na zakup sprzętu sportowego?
  2. Na jakim etapie znajduje się obecnie wdrażanie programu? Czy wszystkie placówki, które zgłosiły chęć udziału, przeszły pozytywnie proces rekrutacji i otrzymały wsparcie finansowe?
  3. Czy miasto napotyka jakieś trudności w realizacji programu, zarówno w procesie zgłaszania placówek, jak i realizacji poszczególnych modułów? Jakie działania są podejmowane w celu rozwiązania ewentualnych problemów?
  4. W jaki sposób miasto zaangażowało się w promocję programu? Czy podjęto kroki mające na celu zachęcenie większej liczby placówek do uczestnictwa oraz aktywizację społeczności lokalnych wokół szkolnych obiektów sportowych?
  5. Czy miasto planuje dalsze wsparcie dla placówek korzystających z programu "Aktywna Szkoła" w przyszłości, szczególnie w kontekście utrzymania animatorów i pełnego wykorzystania infrastruktury sportowej poza godzinami lekcyjnymi?

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, że Program „Aktywna Szkoła" składa się z trzech komponentów, tj. „Aktywny Orlik", „Aktywny Weekend" i „Aktywny do kwadratu". Do Programu „Aktywna Szkoła" przystąpiła większość suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do zadania „Aktywny Orlik" nie przystąpiła żadna jednostka, natomiast w ramach zadania „Aktywny Weekend" zajęcia
odbywają się w jednej szkole. Najchętniej wybieranym zadaniem wśród szkół był „Aktywny do kwadratu". W części szkół odbywają się już zajęcia, inne są na etapie analizy zapisów porozumienia bądź są w trakcie jego podpisywania, pozostałe kompletują niezbędną dokumentację oraz rekrutują uczniów. Żadna ze szkół nie skorzystała z dofinansowania na zakup sprzętu sportowego w ramach programu „Aktywna Szkoła — sprzęt sportowy dla szkół".

- Głównym problemem, w związku z realizacją programu „Aktywna Szkoła", jest brak chętnych nauczycieli do prowadzenia zajęć, co wynika m.in. z niskiej stawki wynagrodzenia, konieczności prowadzenia zajęć w soboty i niedziele oraz popołudnia, a także z już bogatej oferty zajęć sportowych w szkołach, tj. m.in. zajęcia dofinansowywane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport wszystkim dzieciom służy" i Programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać", a także zajęcia sportowe dla uczniów klas I-III prowadzone w ramach Programu „Mały Mistrz", będącego inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki realizowaną przez Szkolny Związek Sportowy. Ponadto duża część nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach pracuje także w klubach sportowych jako trenerzy, w związku z czym ich dyspozycyjność popołudniami oraz weekendami jest ograniczona. Należy zaznaczyć, że założenia Programu były zmieniane podczas trwającego naboru wniosków, o czym świadczy czterokrotna zmiana regulaminu - przekazał w odpowiedzi prezydent.

Z informacji uzyskanych od dyrektorów jednostek oświatowych wynikają także następujące trudności dotyczące realizacji oraz procesu zgłaszania jednostek do Programu:

  • kontakt tylko za pośrednictwem infolinii, często próby kontaktu kończą się niepowodzeniem,
  • długi czas oczekiwania na podpisanie porozumienia ze strony organizatorów,
  • długi czas oczekiwania na kolejne etapy podczas rejestracji do Programu,
  • wzory dokumentów pojawiają się na platformie z dużym opóźnieniem,
  • długi okres, na jaki należy podpisać porozumienie, tj. do 2026 r.

 

Miasto informowało szkoły o terminach naboru wniosków oraz zachęcało do udziału w Programie. Realizacja Programu zaplanowana jest do 2026 r. Jeśli organizacja zajęć sportowych nadal będzie finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, udział szkół w Programie będzie uzależniony od decyzji dyrektorów szkół i nauczycieli prowadzących zajęcia.

1 Komentarzy

No tak ,jednak potrzebna szkoła -,,AKTYWA SZKOŁA" . No gdyby tu nie chodziło o ,,SZKOŁĘ" ,można wybaczyć ,ale ,,SZKOŁA"

Dodaj komentarz