Świąteczne paczki ze środkami higienicznymi trafiły w poniedziałek (19.12) do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach.
Środki higieniczne takie jak chusteczki nawilżające, pianki do mycia ciała, żele pod prysznic, balsamy do nawilżania i inne rzeczy potrzebne każdego dnia trafił dziś do suwalskiego hospicjum. Wszystko dzięki wspólnej akcji zorganizowanej przez Przedszkole nr 5 w Suwałkach Komendę Miejską Policji w Suwałkach oraz Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża przy Szkole Podstawowej im . Danuty Siedzikówny w Jeleniewie.
- Prezenty pochodzą od nas wszystkich, rodziców i dzieci, funkcjonariuszy policji i pracowników administracji oraz szkolnego koła PCK. Postanowiliśmy skontaktować się z pracownikami hospicjum i dowiedzieć się czego im potrzeba, sporządziliśmy listę i udało się zebrać moim zdaniem naprawdę sporo rzeczy - mówiła Agnieszka Trocka z przedszkola nr 5.
Jak dodała Elżbieta Jurewicz, opiekun szkolnego koła PCK przy Szkole Podstawowej w Jeleniewie, w akcję zaangażowana była młodzież, która przynosiła do szkoły własne zabawki, które potem były sprzedawane "za przysłowiową złotówkę". Dzięki temu udało się zebrać 1300 złotych.
- To naprawdę dużo jak na taką małą szkołę. Chciałabym podziękować rodzicom, opiekunom i wszystkim wolontariuszom ze szkolnego koła, którzy zajmowali się sprzedażą tych rzeczy. Jest to nasza wspólna praca przeprowadzana być może trochę po cichu. Nasze motto brzmi: "ten kto bierze napełnia dłonie - ten kto daje napełnia serce". Kierujemy się tym mottem i tak też pracujemy.
Obecnie w Hospicjum przebywa 48 osób, z czego część to pacjenci, którzy nie mają rodzin i nikt ich nie odwiedza. Średnio w placówce osoby przebywają od roku do dwóch, aczkolwiek obecnie znajduje się tam jedna osoba, która jest już ponad pięć lat. Jak tłumaczyła przybyłej z prezentami młodzieży Irena Mickiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach, hospicjum dzieli się tak naprawdę na trzy oddziały. Po pierwsze jest to hospicjum stacjonarne czy domowe, czyli miejsce dla osób, które zbliżają się do śmierci, najczęściej z powodu chorób nowotworowych. Po drugie, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy skierowany do przewlekle chorych pacjentów. Tutaj leżą pacjenci m.in. po udarach, zawałach, a nawet z nadciśnieniem tętniczym, gdy pacjent jest starszych lub nie jest w stanie sam się poruszać. Trzeci oddział to Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla pacjentów podłączonych do respiratorów.