Śpiewajmy Rotę na miejskich uroczystościach - proponuje radny

Radny skierował interpelację do prezydenta Suwałk z propozycją śpiewania Roty

 

Z propozycją śpiewania Roty podczas patriotycznych uroczystości w Suwałkach wyszedł radny Jacek Roszkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Radny skierował interpelację do prezydenta Suwałk z propozycją śpiewania Roty na uroczystościach patriotycznych w mieście. Zdaniem Jacka Roszkowskiego śpiewanie Roty sprawi, że pieśń ta będzie lepiej znana, podkreśli Suwałki jako miejsce urodzenia Marii Konopnickiej i doda odwagi mieszkańcom do śpiewania i troski o ojczyznę. 

- Maria Konopnicka urodzona w Suwałkach jest znaną i cenioną pisarką, której patriotyzm nie jest obcy Polakom. Do dziedzictwa i twórczości Marii Konopnickiej odwołuje się cała Polska, a i za granicą słychać jej wezwanie do obrony ojczyzny w słowach „ twierdzą nam będzie każdy próg ". Na spotkaniach, wieczorach literackich Maria Konopnicka występuje obok takich nazwisk jak Sienkiewicz, Mickiewicz, Słowacki, Norwid. Na bazie twórczości Marii Konopnickiej kształtuje się młode pokolenie, które poznaje nieprzemijające wartości patriotyczne. Rota tkwi w sercu każdego Polaka, podnosi go na duchu i umacnia w trudach codziennego życia - argumentuje radny.

 

17 Komentarzy

proponuję aby radny spowodował aby ludzie mieli odśnieżone chodniki a kierowcy ulice a jeśli woli to łopatę w garść i z rotą na ustach do odśnieżania lepiej niech się weźmie

Suwałki

15/12/2022

Ale o jaką chodzi obronę ? Przed ruskimi ? Na razie wojny nie ma, trochę dziwna ta propozycja ?

Suwałki

15/12/2022

Ale o jaką chodzi obronę ? Przed ruskimi ? Na razie wojny nie ma, trochę dziwna ta propozycja. Może radnemu chodzi o Brukselę ? W XIX wieku Polski nie było na mapie, stąd słowa Roty. 

mieszkaniec

15/12/2022

podaki  zabiraja placimy za smieci za porzadek wokol bloku a tu nic zawialo zasypalo strach wychodzic z domu

Tak tylko, że proponuje pewną modyfikację. Zaczynamy tak: Nie rzucim stawu skąd nasz ród, nie damy pogrześć kwaku... .

Partyjni przełożeni Pana radnego ostatnio próbują wykorzystać antyniemieckie resentymenty, które jeśli kto odczuwa tylko starsze pokolenie. Ta propozycja się w to wpisuje.

Joziak

16/12/2022

nowy ideolog. Czy chodzi o wers: "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz"? Wcześniej należałoby wypowiedzieć partnerską umowę z Waren w Bundesrepublik Deutschland. Słynna "Rota" brzmi smętnie. Proponuję biesiadnego "Kurdesza", szlachecką piosenkę wojskową. Na czasie jest "Ojczyżnie wolność, racz nam wrócić Panie". Z uzupełnieniem... od Prawa  i Sprawiedliwości.                         

 

 

 

Rota to odpowiedź na niemiecki hymn (Niemcy, Niemcy ponad wszystkie inne kraje na świecie). Powstała w okresie germanizowania Polaków, którzy nie mieli własnego państwa. Mazurek Dąbrowskiego powstał dużo wcześniej i nieprzypadkowo został wybrany na hymn. Co prawda nie podoba mi się zwrot : dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy. Bonaparte po początkowych sukcesach jednak przegrał i nie warto brać z niego przykładu.

Suwałki

16/12/2022

W ogóle z dyktatorów imperatorów nie warto brać przykładu. Taki jeden za naszą wschodnią granicą ma apetyt i na nas, ale Ukraińcy dzielnie dają odpór i dzięki nim nie doszło do wielkiej wojny, ale czy nie jeszcze nie doszło czy nie dojdzie, to się okaże, Rosja kontra Zachód. Rota przypomina, że Niemcy od zawsze prowadzili antypolską politykę, za wyjątkiem Ottona III tysiąc lat temu. Jako Polacy w Polsce mamy swój własny hymn państwowy i tego powinniśmy się trzymać. Chłopi po wsiach czy że wsi nigdy tego nie rozumieli.

Kazik

17/12/2022

Dodane przez Suwałki w odpowiedzi na

Insurekcja kościuszkowska wskazuje, że początkowo chłopi trzymali stronę Polski. Podczas zaborów chłopi byli wykorzystywani jako chłopi pańszczyźniani, nie przez zaborców, tylko przez polską szlachtę. Ale teraz znowu ostoją polskości są chłopi, ogólnie wieś. Wielkie miasta są kosmopolityczne i mieszkańcy tych miast wstydzą się swojej polskości. Wynika to ze stosunkowo niskiego statusu społecznego polskich miastowych w porównaniu do zagranicznych miastowych. Chłopi są bogaci, ale bogaci dzięki swojej ciężkiej pracy.

Powiedz to, tzn. napisz do naszego chłopa prezydenta z Filipowa, bo ten nasz zakazał odegrania hymnu polskiego w SOK-u na początku koncertu 11 listopada br. Może on ruski albo pruski chłop, nie wiem, ale że suwalczanie na niego głosują, to świadczy o nich samych. 

Ja

27/12/2022

Dodane przez Suwałki w odpowiedzi na

Człowieku, lecz się póki nie za późno. Dzielnie to oni widłami walczyli w przeszłości. Zastanów się, po kiego komu taka Polska, przeca tu nic swojego już nie ma, no chyba że tania siła robocza ale gra nie warta wyprawki.

Herb już zmieniliśmy. Teraz czas na propozycje nowego hymnu. Pytanie tylko, czy to będzie zmiana tekstu obecnego, a może melodii, czy nowa rota.

Dodaj komentarz