Ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży powstał w Sejnach

Fachową pomoc psychologiczną otrzymają dzieci i młodzież z terenu Sejn i powiatu sejneńskiego

Fachową pomoc psychologiczną otrzymają dzieci i młodzież z terenu Sejn i powiatu sejneńskiego. W poniedziałek (30.08) w Sejnach oficjalnie otwarty został Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej.

 

Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowej placówki w Sejnach. Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży to już kolejna, piąta placówka, nad która nadzór sprawuje szpital psychiatryczny w Suwałkach i która została uruchomiona w ostatnich miesiącach. W sejneńskim ośrodku fachową pomoc może uzyskać 80 pacjentów.

 

– To miejsce, tak jak i pozostałe nasze placówki uruchomiliśmy dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego i finansowaniu usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczególnie dziś, w dobie pandemii, specjalistyczna pomoc udzielana najmłodszym jest bardzo ważna. Za nami zdalne nauczanie, do którego młodzi ludzie nie byli przygotowani a konsekwencje już są widoczne – drastyczne konsekwencje. Głównym założeniem pracy kolejnego specjalistycznego ośrodka jest wdrożenie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego pacjentów niepełnoletnich. Polega on na wsparciu psychologicznym dzieci we własnym środowisku, jak najbliżej miejsca zamieszkania czy nauki. Takie działanie ma na celu zmniejszenie hospitalizacji dzieci i młodzieży w szpitalach psychiatrycznych. Idea naszych placówek opiera się na współpracy z rodzinami, szkołami i wszystkimi instytucjami społecznymi, które opiekują się dziećmi. Punkty w Suwałkach, Augustowie, Sokółce, Becejłach i Sejnach mają już pod opieką około 500 osób. Tak więc zapotrzebowanie jest naprawdę ogromne, a problemy coraz trudniejsze – mówiła podczas otwarcia Bożena Łapińska, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego.

 

Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek jest czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w tym dwa razy w tygodniu od godziny 11.00 do godz. 20.00.

 

Dziś w nowo otwartym ośrodku odbyła się też Spartakiada. Została ona przygotowana przez zespoły psychoterapeutów i psychologów oraz terapeutów środowiskowych ze wszystkich Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzonych przez Szpital Psychiatryczny. Hasło przewodnie sportowej rywalizacji brzmiało: „Wszyscy gramy do jednej bramki”.

 

2 Komentarzy

Ośrodek pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej bez lekarza psychiatry, czyli właściwie co to jest? Ni pies ni wydra :)

Dodaj komentarz