- W kolejnych latach planowana jest redukcja nawierzchni nieprzepuszczalnej oraz nasadzenia drzew w obrębie dużej fontanny od strony ul. Noniewicza oraz przy Sejneńskiej na wysokości Placu, a także wzdłuż parkingu przy ul. M. Konopnickiej - przekazał prezydent Suwałk.
Interpelację w sprawie przekształcenia części placu Marii Konopnickiej w teren zielony złożył Grzegorz Izbicki z Prawa i Sprawiedliwości. Jak przekazał radny w swoim piśmie, plac ten lata temu pełnił funkcję parku, bogatego w drzewa, krzewy i kwiaty. Obecnie, betonowe płyty zajmują większość miejsca, co spotyka się z licznymi głosami niezadowolenia mieszkańców, którzy określają to zjawisko mianem "betonozy".
- Zieleń w mieście jest niezwykle ważna, a wiele osób sugeruje powrót do pierwotnej funkcji tego miejsca jako parku. Aktualnie, betonowe płyty na Placu wymagają regularnych remontów, co generuje dodatkowe koszty. Przekształcenie części placu w teren zielony mogłoby nie tylko spełnić oczekiwania mieszkańców, ale także zredukować przyszłe koszty związane z naprawą nawierzchni. Proponowany kilkuletni program zazieleniania pozwoliłby na stopniowe wprowadzanie zmian, co pozwoliłoby na lepsze rozłożenie kosztów i uniknięcie jednorazowego dużego obciążenia finansowego dla miasta. Taki program mógłby obejmować stopniowe sadzenie drzew, krzewów oraz tworzenie trawników, co znacząco poprawiłoby estetykę i funkcjonalność tego ważnego miejsca w centrum Suwałk - przekazał radny w piśmie do prezydenta Suwałk.
W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, że proces tzw. „,rozbetonowania" Miasto Suwałki rozpoczęło już w ubiegłym roku. Dzięki projektowi „Zielone Suwałki tworzenie nowych terenów zielonych i ochrona bioróżnorodności w mieście", realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, powierzchnię nieprzepuszczalną w różnych częściach miasta zredukowano łącznie o 420 m2, w tym o 120 m2 właśnie na Placu im. Marii Konopnickiej: wzdłuż ul. Sejneńskiej oraz parkingu przy ul. M. Konopnickiej. Dodatkowo posadzono 19 drzew liściastych gatunków rodzimych, pod którymi niebawem pojawią się także niższe rośliny.
- Mając na uwadze głosy mieszkańców oraz korzyści, jakie niesie za sobą obecność zieleni w przestrzeni miejskiej, zamierzam kontynuować podjęte działania, mające na celu rewitalizację Placu im. Marii Konopnickiej. W kolejnych latach planowana jest redukcja nawierzchni nieprzepuszczalnej oraz nasadzenia drzew w obrębie dużej fontanny od strony ul. T. Noniewicza oraz przy ul. Sejneńskiej na wysokości Placu, a także wzdłuż parkingu przy ul. M. Konopnickiej. Pragnę nadmienić także, że planowany remont polegał będzie jedynie na regulacji pojedynczych, zapadniętych i uszkodzonych płyt, natomiast łączny koszt tych prac wyniesie 10 086,00 zł brutto - przekazał włodarz.