Studentki PUZ stworzyły własne ekokosmetyki

Kosmetyki studentek kosmetologii z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach

 

Studentki kosmetologii z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach (pod okiem dr hab. n. o zdr. Ewy Kleszczewskiej i mgr Aleksandry Balczun) w ramach zajęć z fitokosmetologii najpierw badały skład surowców roślinnych i możliwości wykorzystania ich w kosmetykach naturalnych, a potem własnoręcznie te kosmetyki stworzyły.

 

Same projektowały również etykiety na opakowania, a nawet film promocyjny. Stworzyły tym samym w pełni gotowy produkt. Wszystko to po kilku miesiącach badań, prób i warsztatów w laboratoriach. To już „trzecia edycja” wyjątkowych zajęć, a przypomnijmy, że efektem poprzednich była niemniej wyjątkowa publikacja: „Materiały do ćwiczeń z fitokosmetologii” (opracowane przez dr hab. n. o zdr. Ewę Kleszczewską, Aleksandrę Balczun i Ewę Dmitru i z badaniami studentek). A co o projekcie mówią studentki i co konkretnie stworzyły?

W roku akademickim 2023/2024 prowadziłyśmy pracę nad serią unikatowych kosmetyków do pielęgnacji ciała. Każda z nas miała za zadanie stworzyć własną autorską recepturę, która miała zawrzeć w swoim składzie wybrany element morfologiczny SOSNY ZWYCZAJNEJ (łac. Pinus sylvestris). W celu udoskonalenia naszej autorskiej serii kosmetyków do pielęgnacji ciała przeprowadziłyśmy badania rynkowe w postaci 200 ankiet wypełnianych przez młode pokolenie (tzw. Young Generation) jak i osoby starsze (tzw. Silver Generation). Wykonałyśmy również szereg badań labolatoryjnych dotyczących składu chemicznego kory, szyszek, igieł i pędów sosny zwyczajnej, dzięki czemu mogłyśmy wyodrębnić właściwości antyoksydacyjne, pomagające w ochronie skóry przed fotostarzeniem, jak i właściwości nawilżające, oczyszczające i odżywcze, wspierające utrzymanie jędrności i elastyczności skóry. Niezależnie od wieku, każda osoba znajdzie, w opracowanej przez nas serii, kosmetyk odpowiedni dla siebie”.

 

Specjalną wystawę z efektów pracy studentek kosmetologii Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach będzie też można podziwiać wkrótce na patio Uczelni.

 

Fitokosmetologia polega na zastosowaniu naturalnych wyciągów roślinnych zwiększających skuteczność formuły w produktach pielęgnacyjnych. Każdy naturalny ekstrakt roślinny zawiera bowiem kluczowe czynniki aktywne o specyficznych właściwościach i o ukierunkowanym działaniu.

 

Dodaj komentarz