Radni przyjęli Strategię Oświaty Miasta Suwałk do 2030 roku

projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Oświaty Miasta Suwałk do 2030 roku.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Suwałki radni większością głosów przyjęli projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Oświaty Miasta Suwałk do 2030 roku.

 

Strategia zawiera zadania realizacyjne, które będą wdrażane w Suwałkach od 2022 roku. Poprzedni dokument obowiązywał do 2015 roku. Od 2016 roku, z uwagi na liczne zmiany w oświacie, w tym reformę całego systemu, niemożliwe stało się opracowanie Strategii Oświaty do 2020 roku. W czerwcu minionego roku przyjęto natomiast strategię rozwoju miasta Suwałki, która zawiera szczegółowy opis uwarunkowań zewnętrznych Miasta Suwałki, opis struktury mieszkańców, rynku pracy oraz stan lokalnej gospodarki. Cele strategiczne, cele operacyjne i kierunki działań dotyczą m.in. rozwoju usług edukacyjnych na rzecz dzieci i młodzieży, rozwoju kształcenia ustawicznego i zawodowego, a także poprawy efektywności kształcenia.

 

Celem polityki edukacyjnej Miasta Suwałki jest stworzenie elastycznego systemu edukacyjnego, umożliwiającego podnoszenie jakości kształcenia w Mieście zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami jego mieszkańców. Systemu dostosowanego do wymogów Unii Europejskiej, który reaguje na zmiany gospodarcze i społeczne. System ten ma zapewnić wysoką jakość usług oświatowych prowadzonych przez Miasto Suwałki oraz racjonalny poziom ich finansowania. Przyjęcie strategii pozwoli na usystematyzowanie kwestii oświatowych, potrzeb jednostek oświatowych w zakresie utrzymania dobrej kondycji i rozwoju oraz prowadzenie racjonalnej polityki oświatowej Miasta Suwałki.

 

Cele strategiczne i operacyjne oraz zadania realizacyjne do 2030 roku: 

  1. Wzrost jakości kształcenia, wychowania oraz opieki dzieci i młodzieży. 
  2. Podniesienie jakości, atrakcyjności oraz lepszego dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy. 
  3. Zwiększenie dostępności do usług edukacyjnych uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 
  4. Doskonalenie zarządzania oświatą. 

 

Przed przyjęciem projektu uchwały odbyła się dyskusja, którą rozpoczęła Anna Gawlińska z ugrupowania "Mieszkańcy Suwałk.  

- Praca nad tym dokumentem przebiegała dość długo. W zespole ją opracowującym byli praktycy - przede wszystkim nauczyciele. Zespół uwzględniał wyniki wypracowane przez inny, wcześniej powołany zespół, który miał dać propozycje działań i zadań dla podniesienia jakości suwalskiej oświaty w obszarze wyników egzaminów zewnętrznych. Dobrze się stało, że te wyniki zostały w tym dokumencie uwzględnione. Nie jest to jednak dokument doskonały i nigdy taki nie będzie, jednak trzeba też wsłuchiwać się w głosy krytyczne. Sporo uwag wniósł Związek Zawodowy Pracowników Oświaty w Suwałkach i warto byłoby dobrze je przeanalizować, czy są słuszne. Jest jeszcze czas, żeby się nad nimi pochylić i być może uwzględnić

Marek Zborowski-Weychman z klubu "Łączą nas Suwałki" zwracał uwagę, że częste zmiany w oświacie mogą sprawić, że dokument, który dopiero opracowano, szybko może stać się nieaktualny i potrzebne będą nowelizacje. 

- Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby nasza oświata była na jak najwyższym poziomie. Wszyscy chcemy, żeby wyniki naszych egzaminów zewnętrznych były jeżeli nie w pierwszej trójce, to przynajmniej w pierwszej dziesiątce w województwie. A najlepiej w kraju. Ostatnie wyniki nie napawają optymizmem. Może dlatego, że strategia oświaty jeszcze nie była uchwalona. Ten dokument wytycza kierunki rozwoju oświaty, kierunki działań. Uwzględnia wiele głosów praktyków, wiele głosów osób, które wiedzą co w tej oświacie zrobić. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że rzeczywiście strategia oświaty wytyczy kierunki i działania, które pozwolą osiągać określone cele. Nie będzie to łatwe, dlatego że nasza rzeczywistość prawna około oświatowa zmienia się dynamicznie. Mamy już jedną ustawę zmieniającą, zaraz będzie druga. Być może od września będzie musieli powoływać komisję do spraw nowelizacji strategii oświaty, gdyż ta do 2030 roku może być nieaktualna już w tym roku. Przy zapowiedziach ustawowych naszego rządu jest to całkiem realne. Natomiast najgorsza w oświacie jest nieprzewidywalność zmian. Oświata najbardziej potrzebuje spokoju i realizacji wytyczonych celów długofalowych. Żeby było jasne, co będziemy robili za dwa lata, na jakie zajęcia nastawić się za trzy lata, jakich chcemy mieć absolwentów i jaki jest wzór naszego ucznia opuszczającego szkołę podstawową, szkołę średnią. 

 

Jarosław Schabieński do wypowiedzi Marka Zborowskiego-Weychmana dodał, że sytuacja dotyczy nie tylko Suwałk, ale wszystkich samorządów i wszystkich jednostek oświatowych. Z kolei Anna Ruszewska dziękowała prezydentowi za wzięcie pod uwagę głosów nie tylko środowiska oświatowego, ale wszystkich, którzy cicieli przy tym dokumencie pracować. Ostatecznie radni przyjęli projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Oświaty Miasta Suwałk do 2030 roku większością głosów. Za było 19 radnych, a 4 osoby wstrzymały się od głosu. 

Dodaj komentarz